24-11-2020 16:22:19

Azulan – charakterystyka leku gotowego, który może być traktowany jako surowiec do receptury.

Azulan (Matricariae floris extractum fluidum) to lek roślinny otrzymywany poprzez ekstrakcję koszyczków rumianku (Chamomillae anthodii) 70% roztworem etanolu. Jest płynem o ciemnobrunatnej barwie, aromatycznym rumiankowym zapachu i gorzkim, ściągającym smaku. Może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. Swoją popularność zawdzięcza szerokim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i rozkurczowym. Jest produktem tradycyjnym, a jego wielokierunkowe działanie potwierdzone jest długoletnim stosowaniem. Azulan występuje jako lek gotowy, który może mieć również zastosowanie w recepturze aptecznej.
W recepturze azulan może być składnikiem mieszanek doustnych wspomagających przemianę materii lub działających uspokajająco (fot. Shutterstock).

Azulan jako lek gotowy

Spotkamy go na półkach aptecznych w postaci koncentratu, z którego możemy sporządzić:

  • Płyn doustny

Stosowany jest jako pomocniczy preparat w stanach spastycznych przewodu pokarmowego. Rozkurcza mięśnie gładkie oraz działa wiatropędnie. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne. Zaleca się wypić przed posiłkiem 5 ml preparatu rozcieńczonego w połowie szklanki wody. Roztwór azulanu można podać maksymalnie 3 razy dziennie.

  • Płyn do płukania jamy ustnej

Azulan posiada wskazanie do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz w stanach zapalnych dziąseł. Do płukania stosuje się 10% wodny roztwór preparatu.

  • Płyn na skórę

W stanach zapalnych skóry używany jest w postaci okładów lub przymoczek w stężeniu takim samym jak do płukania jamy ustnej. Tradycyjnie stosowany jako środek pomocniczy w uszkodzeniach naskórka, owrzodzeniach lub miejscowo na trądzik. Przyspiesza gojenie się ran i zapobiega powstawaniu nowych. Rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Wykorzystywany jest także w przebiegu schorzeń odbytu lub infekcjach pochwy i upławach.

Czytaj również: Rumianek pospolity – zastosowanie w recepturze

Azulan – środki ostrożności

Ze względu na zawartość alkoholu, preparatu nie należy podawać osobom cierpiącym na schorzenia wątroby, padaczkę i chorobę alkoholową oraz kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Lek może powodować osłabienie zdolności psychofizycznych, dlatego nie powinno się go przyjmować przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn. Azulan stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie jest dedykowany dla pacjentów, którzy ukończyli 12 lub 18 lat (w zależności jak deklaruje dany producent leku).

Podczas stosowania leku może wystąpić podrażnienie skóry, wysypka, świąd, uczucie suchości lub zwiększona wrażliwość na promienie słoneczne. Produkt nie jest przeznaczony dla osób uczulonych na rumianek lub inne rośliny z rodziny Asteraceae, ponieważ może powodować krzyżową reakcję alergiczną, a w skrajnych przypadkach reakcje anafilaktyczne tj. wstrząs, duszności lub napady astmy.

Osobny artykuł: Devikap (Cholecalciferolum) – lek gotowy traktowany jako surowiec do receptury

Azulan jako składnik leku recepturowego

W recepturze azulan może być składnikiem mieszanek doustnych wspomagających przemianę materii lub działających uspokajająco. Może wchodzić w skład płynów stosowanych zewnętrznie do przemywania zmian skórnych, płukania gardła, odkażających, a także wcierek na skórę głowy. Azulan może być również surowcem do sporządzania maści. Większość przepisów ma początek w tradycyjnej, domowej recepturze.

Maść rumiankowa

Rp. 
Azulan 1 łyżka
Gliceryna 1 łyżka
Euceryna 60,0
M.f. ung. 

 

Nalewka uspokajająca/ nasenna

Rp. 
Azulan 5 ml
Nalewka glistnikowa 10 ml
Nalewka walerianowa10 ml
Nalewka nagietkowa 10 ml
Nalewka dziurawcowa10 ml
Nalewka rozmarynowa10 ml
Nalewka melisowa10 ml
Nalewka jemiołowa10 ml
Nalewka nostrzykowa10 ml
Nalewka lebiodkowa10 ml
Miód naturalny50 ml
M.f. mixt. 

Sprawdź także: Cardiamidum (Nicethamidum) – lek gotowy stosowany jako surowiec w recepturze aptecznej

Płyn do przemywania skóry

Rp. 
Nalewka przytuliowa10 ml
Nalewka szałwiowa10 ml
Azulan5 ml
Spir. Salicylowy20 ml
M.f. mixt.

Literatura:

logo