02-03-2022 12:11:03

Ile leku wydać? Leki recepturowe

W ostatnim czasie w życiu zawodowym farmaceutów pojawiło się wiele zmian. Jedna z nich dotyczyła realizacji recept. Jakie zmiany zostały wprowadzone? Jak powinno wyglądać prawidłowe dawkowanie na recepcie na lek recepturowy, aby można było ją zrealizować?
Ile leku wydać? (fot. Shutterstock)

Aby upewnić się, ile leku recepturowego możemy wydać, przyjrzyjmy się ilościom odpowiadającym jednemu ryczałtowi oraz nowym rozporządzeniom.

Ile leku recepturowego może zostać wypisane?

Na jednej recepcie mogą zostać wypisane substancje na jeden lek recepturowy. W zależności od postaci leku, na jeden ryczałt można maksymalnie otrzymać:

Na jednej recepcie mogą być przepisane maksymalnie 2 ryczałty (np. 40 proszków dzielonych, wtedy pacjent zapłaci za nie podwójny ryczałt). Wyjątek stanowią maści, kremy, mazidła, pasty albo żele, które mogą być przepisane do 10-krotności ilości, czyli maksymalnie 1000 g.

Dawkowanie – jak powinno być poprawnie zapisane?

Od 1 stycznia 2021 obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept z dnia 23 grudnia 2020 roku. Część zapisów weszła w życie z odroczonym terminem na 1 lipca 2021. Dodatkowo została wprowadzona nowelizacja do ww rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2021 roku, która poprawia niektóre nieprecyzyjne zapisy.

W związku z wprowadzonymi zmianami przyjmuje się, że recepty na leki recepturowe do stosowania zewnętrznego na skórę, wystawione po wejściu w życie nowych przepisów powinny zawierać sposób dawkowania, a jeśli takiej informacji nie zawierają, to są wystawione nieprawidłowo. W zapisie powinna znaleźć się przynajmniej taka informacja jak częstotliwość stosowania.

Według nowych zasad recepty na inne postaci leku recepturowego niż ww mogą by realizowane w ilości do dwóch ryczałtów bez podania sposobu dawkowania, o ile w składzie nie znajduje się substancja podlegająca pod ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Warto przypomnieć, że rozporządzenie w sprawie recept z dnia 23 grudnia 2020 r. § 2 w ust. 2 pkt 2 „definicja dawkowania” informuje: „Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o sposobie dawkowania, rozumie się przez to informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania”.

Co ciekawe, w odpowiedzi na zapytanie do Ministerstwa Zdrowia w sprawie błędnego zapisu dawkowania na receptach na lek recepturowy NFZ otrzymało odpowiedź, że § 10 ust. 1 pkt 4 uchylonego rozporządzenia w sprawie recept nie odnosi się do leków robionych. Przy czym zgodnie z art. 96a ust. 1 pkt 4 lit. e każda recepta z lekiem robionym powinna zawierać sposób dawkowania.

Podsumowując, jeśli nie mamy podanego dawkowania, leki recepturowe wydajemy do dwóch ryczałtów. Wyjątkiem będą te stosowane na skórę, np. maści, kremy, pasty, żele, mazidła – tu konieczna będzie podana częstotliwość (np. smarować/nakładać 2 x dziennie).

Sposób zapisu dawkowania ile leku wydać?

  • Brak dawkowania, brak jednostki dawkowania, dawkowanie nieprecyzyjne
Rp.
Naltrexoni 0,001
Lactosiq.s.
M.f. pulv.
D.t.d. No 40
D.S. 1 x dziennie

Na recepcie podano jedynie częstotliwość. Możemy skorzystać z prawa do wydania dwóch ryczałtów – realizujemy całość.

Osobny artykuł: Proszki z naltreksonem – czym jest terapia LDN?

 

  • Lek do stosowania na skórę – brak częstotliwości
Rp.
Nitrocard12,5
Lanoliniad 50,0
M. f. ung.
D.S. Wiadomo

Nie realizujemy recepty.

Osobny artykuł: Maść z Nitrocardem

 

  • Lek dostosowania na skórę – tylko częstotliwość
Rp.
Vit. A liq.               20,0
Vit. E liq.   20,0
Ung. cholesteroliad 200,0
M.f. ung.
D.S. 2 x dziennie

Możemy wydać całość.

 

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie w sprawie realizacji recept z dnia 23.12.20 r. i jego aktualizacja z 17.06.21 r.
  2. https://www.aptekarska.pl/2021/06/28/zasady-realizacji-recept-od-1-lipca-2021r/
  3. https://aptekarski.com/artykul/male-kompendium-dawkowania

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Naltrekson z przykładowej recepty ostatnio strasznie często się pojawia.
logo