04-01-2021 14:27:11

Juvit D3 – właściwości i zastosowanie w recepturze

Witaminę D3 spotkamy w aptece w postaci tabletek, kapsułek oraz kropli. Znajduje się ona w preparatach dostępnych w sprzedaży odręcznej oraz wydawanych z przepisu lekarza. W poniższym artykule przyjrzymy się produktowi leczniczemu w kroplach, jakim jest Juvit D3® (Colecalciferolum). Ten preparat wydawany jest na receptę do stosowania doustnego. Znajduje się także na liście leków gotowych, które mogą być traktowane jako surowce do receptury.
Juvit

Właściwości witaminy D3

Omawiana substancja posiada charakter prehormonu, który po przyjęciu i wchłonięciu ulega w naszym organizmie dalszym przemianom do aktywnych postaci. Powstałe związki wpływają przede wszystkim na regulację gospodarki wapniowo- fosforowej, poprzez regulację aktywności poszczególnych typów komórek.

Najwięcej witaminy D3 znajduje się w tranie, rybach, mleku, żółtkach jaj, mięsie, czy wątrobie. Ludzki organizm jest również w stanie samodzielnie wytwarzać witaminę D3 pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Zmniejszona ekspozycja na słońce hamuje jednak produkcję witaminy, dlatego w okresie jesienno-zimowym zalecana jest jej profilaktyczna suplementacja. Oprócz ograniczonej ekspozycji słonecznej i nieprawidłowej diety przyczynami niedoboru mogą być zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, upośledzenie wytwarzania metabolitów w wątrobie i nerkach lub zaburzenia genetyczne.

Niedobór witaminy D3 w każdym wieku działa niekorzystnie. Może prowadzić do krzywicy w trakcie wzrostu i osteomalacji u osób dorosłych. Wpływa również na zaburzenia rozwoju dzieci, zwiększa zapadalność na nieżyty dróg oddechowych, powoduje problemy z ząbkowaniem, niepokój i napady tężyczki.

Czytaj również: Devikap (Cholecalciferolum) – lek gotowy traktowany jako surowiec do receptury

Opis leku Juvit D3®

Produkt występuje w postaci bezbarwnego lub żółtawego roztworu, bez zapachu. Zawiera dawkę 20 000 j.m./ml. W 1 kropli preparatu znajduje się ok. 0,015 mg cholekalcyferolu, co odpowiada ok. 590 j.m. witaminy D3.

Juvit D3® jako preparat gotowy

Według charakterystyki produktu leczniczego Juvit D3® posiada wskazanie w zapobieganiu krzywicy u dzieci i zapobieganiu schorzeniom wynikającym z ryzyka niedoboru witaminy D oraz leczeniu krzywicy i osteomalacji z powodu niedostatecznego poziomu cholekalcyferolu. Produkt można podawać na łyżce napoju lub pokarmu, doustnie.

Dawkowanie zapobiegawczo:

 • niemowlęta od drugiego tygodnia życia do ukończenia pierwszego roku życia:
  • korzystające ze spacerów: 1 kropla na dobę,
  • bliźnięta, wcześniaki oraz niemowlęta w złych warunkach życiowych: 1-2 kropli na dobę;
 • dzieci w drugim roku życia: 1-2 kropli na dobę (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym);
 • dorośli: 1-2 kropli na dobę.

Dawkowanie lecznicze:

 • podczas przebiegu krzywicy i osteomalacji spowodowanych niedoborem witaminy D3: 2-8 kropli na dobę, przez cały rok.

Osobny artykuł: Leki pediatryczne w recepturze aptecznej

Juvit D3® jako składnik leków recepturowych

Witamina D3 stosowana zewnętrznie posiada przede wszystkim właściwości regenerujące naskórek oraz zwiększające jego napięcie. Przepisywana jest w maściach dla osób zmagających się z łojotokiem lub łuszczycą. Witamina D3 jest także wykorzystywana miejscowo w leczeniu dermatologicznym u pacjentów z niedoborem witaminy D3, jako terapia wspomagająca. Jest również istotnym składnikiem w leczeniu pokrzywek słonecznych, fotodermatoz genetycznych lub wielopostaciowych osutków świetlnych. Na korzyść jej zastosowania przemawia również fakt, iż nie brudzi odzieży i nie posiada specyficznego zapachu.

Najczęściej pojawia się na recepcie razem z witaminą A i E. Osoba przygotowująca lek zawierający witaminy musi zwrócić uwagę na jednostki w jakich są one podane (gramy, jednostki międzynarodowe lub mililitry). Należy także upewnić się, czy zapis na recepcie odnosi się do czystej substancji leczniczej, czy jej roztworu. Jest to niezbędne do wyliczenia odpowiedniej dawki preparatu jaka ma się znaleźć w składzie leku recepturowego.

Sprawdź także:

Rp
Hydrocortisoni 2,0
3% Sol. Acidi borici3,0
Sol. Vit. A
Sol. Vit. E
Sol. Vit. D3aa 10,0
Ung. Cholesteroli25,0
Eucerini
Vaselini albiaa ad 200,0
M .f. ung.

 

Rp
Vit. D340 000 j. m.
Vit. A30 000 j. m.
Aqua dest.20,0
Eucerini anh.ad 100,0
M. f. ung.

Literatura:

 1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Juvit D3.
 2. Jachowicz R. (red.), Receptura apteczna. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
 3. https://receptura.pl/witaminy-jak-mozna-je-wykorzystac-w-recepturze/ [dostęp: 16.12.2020].
 4. https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/praktyczne-wykorzystanie-witamin-w-recepturze-aptecznej/ [dostęp: 16.12.2020].
 5. https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/01-2014-witaminy-w-recepturze-aptecznej-czesc-iv/ [dostęp: 17.12.2020].
logo