Witamina B12 w terapii zespołu suchego oka
U osób, które zmagają się z zespołem suchego oka, dochodzi do zmian w filmie łzowym, a także stanu zapalnego. Sprzyja to uszkodzeniom włókien czuciowych rogówki i jej nadwrażliwości. Pacjent może skarżyć się na ból neuropatyczny, którego nie łagodzą nawet krople nawilżające lub przeciwzapalne, ponieważ dochodzi do zaburzeń w mechanizmie pobudzania nerwowego.
Zgodnie z aktualnymi badaniami, zaleca się aby pacjenci cierpiący na zespół suchego oka, zostali przebadani pod kątem ewentualnych niedoborów witaminy B12 w organizmie. Okazuje się bowiem, że u pacjentów, którzy mają stwierdzony niedobór metylokobalaminy, suplementacja tego składnika lub podawanie go w formie dożylnej, znacząco poprawia komfort życia i zmniejsza objawy zespołu suchego oka. Podawanie tej witaminy okazało się skuteczne również w przypadku takich chorób jak neuropatia cukrzycowa czy po zabiegach chirurgicznych.
Mechanizm działania witaminy B12 opiera się na wspieraniu nabłonkowania i regeneracji zakończeń nerwowych rogówki. Kobalamina wykazuje również właściwości antyoksydacyjne.
Czytaj również: Gliceryna jako magistralny lek stosowany do oczu
Witamina B12 w kroplach ocznych
Pacjentom, którzy cierpią na zespół suchego oka, podawano doustnie lub dożylnie witaminę B12. Oprócz tego, badano również skuteczność kropli ocznych z tym składnikiem. Pacjenci przez 60 dni, trzy razy dziennie otrzymywali po jednej kropli roztworu witaminy B12. W wyniku tej terapii okazało się, że objawy zespołu suchego oka uległy zmniejszeniu. Poprawiły się również właściwości akomodacyjne oka i zmniejszyło się uczucie tzw. „zmęczonych oczu”.
W niektórych krajach dostępne są gotowe krople oczne z witaminą B12. Wskazane są one wspomagająco w leczeniu zaburzeń gojenia się rogówki u pacjentów po urazach lub zabiegach chirurgicznych. Stosuje się je wówczas 3-4 razy na dobę, po jednej kropli do chorego oka.
Czytaj również: Najczęstsze niezgodności w lekach ocznych
Przykład recepty na krople oczne z witaminą B12
W Polsce krople oczne zawierające wyłącznie witaminę B12 nie są zarejestrowane w obrocie, więc pacjent może otrzymać receptę na wykonane w aptece krople z tym składnikiem. Warto jednak wspomnieć, że dostępne są preparaty wieloskładnikowe, które oprócz witaminy B12 zawierają citikolinę i kwas hialuronowy (Retinacit OMK2) lub kwas hialuronowy, witaminę B6 i D-panthenol (Oftassiale).
Przykładowa recepta na krople oczne z witaminą B12 może wyglądać tak:
Rp. | |
10 amp. Vit. B12 1000 μg/2ml | |
5 amp. Heparini 5000 jm/ml | |
4 minims. Artelac Robalance Uno | |
M.f. solutio | |
D.S. 3x dziennie po 1 kropli do chorego oka |
Gotowe preparaty należy w jałowych warunkach zmieszać ze sobą i rozdzielić w minimsy albo jałową butelkę z zakraplaczem. Powyższy przykład to typowe zastosowanie leków gotowych off-label, ponieważ dla wszystkich składników stosujemy rozcieńczenie preparatu, a dla dwóch składników – Vit. B12 i Heparyny – zmieniamy drogę podania z zastrzyku dożylnego lub podskórnego, na krople oczne.
Warto wspomnieć, że receptę taką należy wycenić pełnopłatnie, ponieważ żaden ze składników nie znajduje się na wykazie leków gotowych, które mogą być traktowane jako surowiec do receptury.
Czytaj również: Leki recepturowe stosowane do oczu
Źródła:
- http://recepturaapteczna.cba.pl/wp-content/uploads/2018/03/Przypadki-off-label-use.pdf.
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00417-017-3632-y.
- https://www.researchgate.net/publication/305356241_Clinical_observation_of_vitamin_B12_eye_drops_for_vision_fatigue_caused_by_visual_display_terminals.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7140741/pdf/12325_2020_Article_1284.pdf.
- https://www.soin-et-nature.com/en/6381-vitamin-b12-02mg-04ml-chauvin-eye-drops.html (dostęp na dzień: 20.07.2022).
- https://elboticarioencasa.com/en/tratamientos-oculares/15847-isopto-b12-05-mg-ml-colirio-1-frasco-solucion-5-ml (dostęp na dzień: 20.07.2022).