Linomag – charakterystyka leku, który może być traktowany jako surowiec do receptury

Płyn na skórę Linomag produkcji Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego „Ziołolek” jest jednym z 32 produktów leczniczych, który zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 listopada 2012 r. może być traktowany jako surowiec farmaceutyczny przy sporządzaniu leków recepturowych. Lek posiada kategorię dostępności OTC, zatem warto pogłębić wiedzę o tym produkcie, aby świadomie doradzać pacjentowi.
Preparat Linomag wykorzystuje się w recepturze aptecznej do przyrządzania praktycznie wszystkich postaci leku recepturowego (fot. receptura.pl).

Linomag, płyn na skórę – charakterystyka postaci leku

Preparat Linomag (Lini oleum virginale 3:1) jest płynną postacią leku do stosowania na skórę. 100 g płynu zawiera 100 g oleju lnianego pierwszego tłoczenia z dojrzałych nasion lnu zwyczajnego Linum usitatissimum.

Olej lniany zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grup omega-3 i omega-6, które wzmacniają i przyspieszają regenerację naturalnej bariery lipidowej skóry. Preparat natłuszcza oraz nawilża naskórek pozostawiając warstwę ochronną na powierzchni skóry, która zapobiega przed nadmiernym parowaniem wody z jej powierzchni, dzięki czemu zostaje przywrócone odpowiednie nawodnienie. Produkt leczniczy posiadający takie właściwości może być z powodzeniem stosowany wspomagająco w leczeniu chorób skóry, takich jak wyprysk, wyparzenia i odparzenia oraz w celu łagodzenia objawów łuszczycy. Wskazaniem do stosowania płynu Linomag są także stany nadmiernej suchości skóry u dzieci i niemowląt.

Czytaj również: Leki recepturowe stosowane w łuszczycy

Lek Linomag przeznaczony jest wyłącznie do podania zewnętrznego na skórę – do pędzlowania, wcierania, bądź nasycania opatrunków. Opatrunki nasycone 10-20 kroplami (na większe powierzchnie 30-40 kroplami) zmienia się 2-4 razy na dobę lub według wskazań lekarza specjalisty. Opatrunek powinien być stale nasycony preparatem, a przyschnięty okład przed usunięciem należy najpierw zwilżyć tym samym środkiem, który został użyty do nasączenia. Leku nie należy stosować na uszkodzoną skórę.

Płyn Linomag należy przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce w temperaturze nie wyższej niż 25ºC. Okres ważności po otwarciu wynosi 1 rok. Nie należy stosować produktu leczniczego po upływie terminu ważności.

Zastosowanie Linomagu w recepturze aptecznej – przykłady recept

Preparat Linomag wykorzystuje się w recepturze aptecznej do przyrządzania praktycznie wszystkich postaci leku recepturowego do stosowania zewnętrznego. Produkt leczniczy nie rozpuszcza się w wodzie. Ze względu na brak substancji pomocniczych w składzie jest niekłopotliwym surowcem.

Należy pamiętać, że lek magistralny wykonany z użyciem Linomagu może podlegać refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, gdyż wspomniany produkt leczniczy znajduje się w wykazie leków gotowych, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012 r.).

Przykłady leków recepturowych mających w swoim składzie Linomag

Maści

Rp.
Linomagi liq.5,0
Lanolini anhydrici
Vaselini albiaa ad 50,0
M.f. ung.
D.S. Zewnętrznie

 

Rp.
Vit. A oleosae500 000 j.m.
Vit. E pro receptura2,0
Linomag30,0
Lekobaza Luxad 100,0
M.f. ung.
D.S. Zewnętrznie

 

Rp.
Vit. A+D3 sol.2,5
Linomag liq.7,5
3% sol. Acidi borici5,0
Eucerini15,0
Vaselini albiad 50,0
M.f. ung.
D.S. Zewnętrznie

 

Zawiesiny

Rp.
Zinci oxydati0,2
Linomag1,0
Ol. Liniiad 100,0
M.f. susp.
D.S. Zewnętrznie

 

Globulki dopochwowe

Rp.
Furaginum0,1
Nystatini100 000 j.m.
Acidi borici0,15
Linomag liq.0,3
Cacao oleiq.s.

M.f. glob. vag.

D.t.d. Nº 12

D.S. Dopochwowo

 

 Osobny artykuł: Devikap (Cholecalciferolum) – lek gotowy traktowany jako surowiec do receptury

Literatura:

  1. urpl.gov.pl – Charakterystyka Produktu Leczniczego Linomag.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/58021,Linomag-plyn-na-skore.
  3. https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/receptura-okiem-praktyka-czesc-trzecia-lek-recepturowy-w-pielegnacji-i-terapii-skory-chorego-lezacego/.
  4. http://recepturaapteczna.cba.pl/wp-content/uploads/2018/03/Ma%C5%9Bci-recepturowe-z-witaminami.pdf.
  5. https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201504_Farmacja_002.pdf.
  6. Gajewska, M., Sznitowska, M. (2018). Podstawy receptury aptecznej. Materiały do ćwiczeń dla studentów farmacji. Fundacja Pro Pharmacia Futura.
logo