REKLAMA
Autor: Dominika Polakowska Opublikowano: 20 lutego 2019

Leki recepturowe stosowane w łuszczycy

REKLAMA
REKLAMA

Wstydliwe czerwonawe zmiany o charakterze grudek pokrytych łuską, nadmierna proliferacja naskórka i nieprawidłowe różnicowanie keranocytów to charakterystyczne objawy najczęściej występującego typu łuszczycy – Psoriasis vulgaris.

Osobny artykuł: Leki recepturowe stosowane w dermatozach z silnym świądem

Kliniczne objawy choroby

 • objaw świecy stearynowej – świecąca powierzchnia skóry po zdrapaniu powierzchniowej warstwy łuski;
 • objaw Auspitza – punktowe krwawienia powstałe wskutek zadrapania wykwitu skórnego;
 • objaw Koebnera – rozwój zmian łuszczycowych w miejscu urazu skóry.

Etiologia – czyli co wywołuje łuszczycę?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, zapalną i co ważne – niezakaźną. Obecnie cierpi na nią 1-3% populacji. Mimo licznych badań nadal nie zostały poznane przyczyny tego schorzenia. W etiopatogenezie choroby dużą rolę przypisuje się czynnikowi genetycznemu oraz udziałowi komórek układu immunologicznego (m.in. wzmożonej aktywności limfocytów T). Na nasilenie objawów mają wpływ także tryb życia pacjentów tj. spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, zażywane leki, przewlekły stres.

REKLAMA
REKLAMA

Ze względu na podłoże genetyczne można wyróżnić dwa typy łuszczycy:

 • typ I – początek zmian skórnych przed 40. rokiem życia,
 • typ II – występowanie zmian skórnych po 40. roku życia.

Lokalizacja zmian skórnych

Bez względu na typ choroby zmiany łuszczycowe najczęściej zlokalizowane są w okolicach kolan i łokci, w bruździe międzypośladkowej, na owłosionej skórze głowy i paznokciach.

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną charakteryzującą się okresami nawrotów i remisji. Stosowane leczenie ma na celu złagodzenie objawów i poprawę jakości życia.

Sprawdź także:

Standardy leczenia łuszczycy

W terapii stosowane są dwie główne strategie, czyli leczenie ogólne i miejscowe. Wybór metody zależy od stopnia nasilenia zmian skórnych. U większości pacjentów wystarczy stosowanie preparatów miejscowych, natomiast przy bardziej zaawansowanym stadium łuszczycy zalecane jest leczenie skojarzone. Leki recepturowe są podstawą leczenia łuszczycy łagodnej, ich dużą zaletą jest profil bezpieczeństwa. Niestety mają też wady: wymagają częstej aplikacji i powodują zabrudzenie ubrań czy bielizny w trakcie stosowania.

Współczesne standardy leczenia łuszczycy zawierają wskazówki dotyczące częstości i sposobu aplikacji konkretnych surowców farmaceutycznych. Są one pomocą dla dermatologa decydującego, po uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pacjenta, o metodzie leczenia. Ważnym czynnikiem, który powinien uwzględnić lekarz jest lokalizacja zmian łuszczycowych. Można wyróżnić preparaty stosowane na:

 • skórę gładką,
 • skórę owłosioną,
 • twarz,
 • dłonie i stopy,
 • paznokcie,
 • oraz służące natłuszczeniu i pielęgnacji skóry.

Właściwe leczenie powinno zostać poprzedzone złuszczeniem, czyli usunięciem rogowej łuski uniemożliwiającej dotarcie substancji czynnej do głębszych warstw skóry. W tym celu stosowane są preparaty zawierające w składzie przede wszystkim kwas salicylowy w różnych stężeniach (5,0%, 10%, 20%, 30%, 50%!). Dzięki swoim właściwościom złuszczającym usuwa martwy naskórek, odsłaniając głębsze warstwy skóry. Stosowany jest w połączeniu z mocznikiem, kwasem mlekowym lub olejem rycynowym, który ma zdolność do rozpuszczania kwasu salicylowego w stężeniu nawet do 10 % Może także występować jako jedyna substancja czynna, np. w popularnej wśród lekarzy maści salicylowej.

Rp.

Acidi salicylici                                                       5,0

Vaselini albi                                               ad 100,00

M.f. ung.

D. S. Zewnętrznie

Po etapie złuszczania stosowane są preparaty redukujące, których głównym składnikiem jest zazwyczaj cygnolina, zwaną również ditranolem. Poprzez blokowanie syntezy DNA białek wykazuje właściwości antymitotyczne. Cygnolina poza głównym mechanizmem działa także: keratolitycznie, bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwłojotokowo co umożliwia jej wykorzystanie w leczeniu łuszczycy. Obecnie zapisywana jest przez lekarzy w stężeniach 0,1%, 0,125%, 0,2%, 0,5%, 1,0% i 2,0%. Niestety jest wrażliwa na światło oraz ze względu na żółtą barwę może powodować przebarwienia skóry i odzieży. Często działa drażniąco oraz ma swoisty zapach, nieakceptowany przez niektórych pacjentów. Najczęściej wykonywanymi postaciami leku z cygnoliną są maści, pasty, kremy, rzadziej roztwory alkoholowo-eterowe (głównie na owłosioną skórę głowy). Jest przepisywana bardzo często z innymi substancjami o działaniu redukującym i natłuszczającym. Posiada właściwości redukujące, zapobiegające szybkiemu rozkładowi kwasu salicylowego, dlatego często jest stosowana w tym połączeniu np. w poniższej maści cygnolinowej.

Rp.

Cignolini                                                  0,25

Acidi salicylici                                            1,0

Vaselini albi                            ad        100.00

M.f. ung.

D.S. Zewnętrznie

W miejscowym leczeniu skóry gładkiej stosowane są także dziegcie, czyli produkty suchej destylacji węgla kamiennego (prodermina) lub różnych gatunków drewna np. brzozy, buku, sosny. Wykazują działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne, antymitotyczne, keratoplastyczne i przeciwzapalne. Są skuteczne w leczeniu łuszczycy i można je aplikować na duże obszary ciała. Natomiast zgodnie z wyżej wspomnianymi wytycznymi dziegcie należą do metod leczenia alternatywnego i nie powinny być stosowane jako pierwsze ze względu na możliwe działanie kancerogenne i słabe właściwości kosmetyczne (niemiły zapach, brudzenie odzieży).

Czytaj również: Leki recepturowe stosowane w pieluszkowym zapaleniu skóry

Przy łuszczycy twarzy nie jest zalecane stosowanie klasycznych preparatów złuszczających ze względu na mniejsze niż w przypadku innych części ciała nawarstwienie łuski. Leczeniem rekomendowanym jest krótkotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów. W recepturze stosowane są maści zawierające głównie hydrokortyzon, jako samodzielną substancję czynną lub w połączeniu np. z kwasem salicylowym i mocznikiem.

Rp.

Hydrocortisoni                                               0,5

Lekobaza                                           ad  100,00

M.f.ung.

D.S. Zewnętrznie

Ostatnim etapem kompleksowej terapii miejscowej jest natłuszczanie i pielęgnacja skóry. Poza gotowymi emolientami dostępnymi w aptekach i drogeriach stosowane są w tym celu także leki recepturowe. Zazwyczaj ich głównym składnikiem jest witamina A, która poprzez regulację procesu złuszczania zewnętrznych warstw naskórka przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu skóry.

Osobny artykuł: Kalkulator witaminy A

Małe dawki naltreksonu szansą na skuteczniejsze leczenie?

Naltrekson jest lekiem opiodowym, stosowanym wspomagająco w leczeniu uzależniania od alkoholu i opioidów. To dosyć ciekawa substancja, ponieważ w zależności od dawki ma cztery różne miejsca wiązania. Udowodniono, że stosowany w dawce 4,5 mg jest skuteczny w leczeniu chorób o podłożu autoimmunologiczym, w tym łuszczycy. Niestety zastosowany w tym wskazaniu może wykazywać szereg działań niepożądanych. W Polsce nie jest zarejestrowany jako lek stosowany w łuszczycy. Nie został również ujęty w rekomendacjach Towarzystwa Dermatologicznego.

Natomiast w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie naltrekson w małych dawkach jest przepisywany w chorobach o podłożu autoimmunologicznym. W związku z tym, że nie jest dostępny lek gotowy w takiej dawce, a pacjentowi trudno byłoby samodzielnie podzielić tabletkę na odpowiednią ilość części wykonywany jest jako lek recepturowy, np. według poniższej recepty.

Rx.

Naltrexone hydrochloride tablets (50mg)    9 tablets

Cellulose, NF (microcrystalline)                        13,9 g

FD&C blue #1 powder                                      0,100g

#3 Orange capsules                                100 capsules

Mimo rozwoju nowych metod leczenia łuszczyca nadal należy do grupy schorzeń, których nie da się całkowicie wyleczyć. Okresy nawrotów i remisji mogą trwać kilka lat, dlatego nie należy bagatelizować leczenia. Odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym stosowanie preparatów recepturowych oraz prowadzenie zdrowego stylu życia mogą podnieść komfort życia pacjentów, którzy często na skutek choroby wycofują się z życia społecznego.

Bibliografia:

 1. Dermatologia dla kosmetologów; pod redakcją Z.Adamskiego, A.Kaszuba; Elsevier Urban&Partner; Poznań 2011.
 2. Leczenie łuszczycy zwyczajnej – rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, łuszczyca wieku dziecięcego; J.Szepietowski, Z. Adamski, G.Chodorowska, W.Gliński, A.Kaszuba, W.Placek, L.Rudnicka, A.Reich; Przegląd Dermatologiczny 2012; str. 99, 83-96.
 3. Farmacja stosowana Technologia postaci leku; pod redakcją M.Sznitowska; PZWL; Warszawa 2017.
 4. Podstawy receptury aptecznej. Materiały do ćwiczeń dla studentów farmacji; pod redakcją M. Gajewskiej, M. Sznitowskiej; Fundacja Pro Pharmacia Futura; Warszawa 2018.
 5. Poradnik Receptury współczesnej cz.I; Fagron; wyd. II; 2015.
 6. Compounding Low-Dose Naltrexone for the Treatment of Guttate Psoriasis: A case report; International Journal of Pharmaceutical Compunding; Vol. 22 No 4; July/August 2018; p. 270 -278.
 7. https://receptura.edu.pl/cygnolina/.
 8. http://www.lowdosenaltrexone.org/.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

REKLAMA

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. w życie weszły przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania zasad świadczenia usług do nowych regulacji.

Zmianie uległy przepisy, na podstawie których przetwarzane będą dane osobowe w Serwisach prowadzonych przez farmacja.net sp. z o. o.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1) (dalej „RODO”) informujemy, iż:

 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest farmacja.net spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Józefowie, adres: Piaskowa 52, 05-420 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000467979, REGON 146752729, NIP: 797-205-17-73 (dalej „Administrator”);
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  1. realizacji usług świadczonych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt b) RODO (w celu wykonania umowy),

  2. przesyłania wiadomości marketingowych produktów i usług własnych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt f) RODO (prawny interes Administratora),

  3. wysyłania informacji handlowych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana),

  4. wykonywanie połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana)

 1. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą podmioty zewnętrzne przetwarzające dane w imieniu Administratora na podstawie umów powierzenia (np. hostingodawca).

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do Google LLC w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską.

 3. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres realizacji usług świadczonych przez Administratora oraz przez okres wynikający z przedawnienia roszczeń, praw konsumenta, prowadzenia księgowości czy innych uprawnień w tym zakresie;

 4. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Administratora, przysługują Pani/Panu określone uprawnienia:

 1. ma Pani/Pan prawo do informacji, jakie dane osobowe dotyczące Pani/Pana przetwarzane są przez Administratora oraz do otrzymania kopii tych danych (tzw. prawo dostępu). Wydanie pierwszej kopii danych jest darmowe, za kolejne Administrator może naliczyć opłatę;

 2. jeżeli przetwarzane dane staną się nieaktualne lub niekompletne (lub w inny sposób niepoprawne) ma Pani/Pan prawo zażądać ich sprostowania;

 3. w pewnych sytuacjach może Pani/Pan zwrócić się do Administratora o usunięcie swoich danych osobowych, tj. kiedy dane przestaną być potrzebne Administratorowi do celów, o których Panią/Pana informował; kiedy cofnie Pani/Pan zgodę na przetwarzanie danych (o ile Administrator nie ma prawa przetwarzać danych na innej podstawie prawnej); jeżeli do przetwarzania doszłoby niezgodnie z prawem; albo jeśli konieczność usunięcia danych wynika z obowiązku prawnego Administratora;

 4. w przypadku, gdy Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez Administratora na podstawie udzielonej zgody na przetwarzanie albo w celu wykonania umowy zawartej z Administratorem, ma Pani/Pan prawo przenieść swoje dane do innego administratora;

 5. Administrator przetwarza Pani/Pana dane osobowe m.in. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jego produktów i usług. Podstawą takiego przetwarzania jest tzw. „prawnie uzasadniony interes administratora”. W przypadku takiego przetwarzania ma Pani/Pan możliwość wyrażenia sprzeciwu. W konsekwencji Administrator przestanie przetwarzać Pani/Pana dane osobowe w opisanym wyżej celu;

 6. aby przetwarzać dane w niektórych celach związanych ze swoją działalnością Administrator poprosił Pani/Pana o zgodę. Zgoda ta może być w dowolnym momencie cofnięta w wiadomości mailowej wysłanej do Administratora. Będzie to miało ten skutek, że przetwarzanie, które dokonane zostało przed cofnięciem zgody nie przestanie być zgodne z prawem, natomiast po cofnięciu zgody Administrator nie będzie przetwarzał danych w celach, dla których zgoda była wyrażona;

 7. jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzane dane osobowe są nieprawidłowe, przetwarzanie jest niezgodne z prawem lub Administrator nie potrzebuje już określonych danych albo kiedy wniesie Pani/Pan sprzeciw wobec przetwarzania, może Pani/Pan także zażądać, aby przez określony, potrzebny czas (np. sprawdzenia poprawności danych lub dochodzenia roszczeń) Administrator nie dokonywał na danych żadnych operacji, a jedynie je przechowywał;

 1. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO;

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany (w tym w formie profilowania), jednakże nie będzie to wywoływać wobec Pani/Pana żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Pani/Pana sytuację.

 3. Profilowanie danych osobowych polega na przetwarzaniu Pani/Pana danych (również w sposób zautomatyzowany), poprzez wykorzystywanie ich do oceny niektórych informacji o Pani/Panu, w szczególności do analizy lub prognozy osobistych preferencji oraz zainteresowań.

 1. podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy z Administratorem. Jest Pani/Pan zobowiązana do ich podania a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości świadczenia usług przez Administratora.

 2. Osobą kontaktową w sprawach ochrony danych osobowych w Farmacja.net Sp. z o. o. jest Inspektor Ochrony Danych dostępny pod adresem e-mail: iod@farmacja.net.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu receptura.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz