24-05-2024 14:40:40

Maść na bazie euceryny z hydrokortyzonem i ichtiolem

Hydrokortyzon to główny kortykosteroid kory nadnerczy otrzymywany syntetycznie. W stężeniu fizjologicznym zapewnia równowagę metaboliczną gospodarki białkowo-węglowodanowej, zwiększa wytwarzanie glikogenu i rozpad białek w wątrobie, a także powoduje mobilizację tłuszczów i zwiększenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu. Wykazuje niewielką aktywność mineralokortykosteroidową: zatrzymuje w organizmie sód i chlor, zwiększa wydalanie wapnia, potasu i fosforu z moczem. Przejściowo hamuje podwzgórze i przysadkę. W większych stężeniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe.
Maść na bazie euceryny z hydrokortyzonem i ichtiolem

Hydrokortyzon stosuje się zwykle miejscowo w niezakażonych stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu, które reagują na glikokortykosteroidy. Należy podkreślić, że surowiec wpływa objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę. Zmniejsza gromadzenie się leukocytów i ich adhezję do śródbłonka, hamuje proces fagocytozy i rozpad lizosomów, zmniejsza liczbę limfocytów, eozynofili, monocytów, blokuje zależne od IgE wydzielanie histaminy i leukotrienów. Hamuje syntezę i uwalnianie cytokin: interferonu-γ, interleukin IL-1, IL-2, IL-3, IL-6, TNF-α, GM-CSF. Hamując aktywność fosfolipazy A2 poprzez lipokortynę, nie dopuszcza do uwalniania kwasu arachidonowego, a w konsekwencji do syntezy mediatorów zapalenia (leukotrienów i prostaglandyn). Hamuje przepuszczalność naczyń kapilarnych, zmniejsza obrzęk.

Maść z hydrokortyzonem a ichtiol

Ichtiol to surowiec stosowany w lecznictwie 1886 roku, kiedy to Paul Gerson Unna zaproponował jego użycie w niektórych schorzeniach dermatologicznych. Naturalny ichtiol jest produktem destylacji łupków bituminicznych i sulfonowania destylatu. Obecnie w recepturze wykorzystuje się ichtiol syntetyczny, który powstaje poprzez sulfonowanie oleju lub jest mieszaniną tiokwasów. Wyróżniamy dwie frakcje: ichtiol ciemny (ang. dark sulfonated shale oil; DSSO) oraz jasny (ang. pale sulfonated shale oil; PSSO). Ichtiol ciemny powszechnie wykorzystywany jest jako surowiec do produkcji leków recepturowych, występuje również w lekach gotowych. Ichtiol biały występuje w szamponach i kremach posiadających status kosmetyków. W składzie INCI określony jest jako: Sodium Shale Oil sulfonate. pH ichtiolu jest lekko zasadowe lub zasadowe(wg różnych źródeł 7,9-9,0), przez co łączenie go z hydrokortyzonem może doprowadzić do rozkładu kortykosteroidu.

Maść z hydrokortyzonem, ichtiolem oraz roztworem kwasu bornego

Rp.

Ichtyoli 2,0

Hydrocortisoni 0,5

2% sol. ac. borici 20,0

Eucerini ad 100,0

M.f. ung.

Receptura zawiera  połączenie ichtiolu oraz hydrokortyzonu, co stwarza ryzyko wystąpienia niezgodności i unieczynnienia hydrokortyzonu. W pH powyżej 8 następuje utlenienie łańcucha ketolowego  C-17, zwłaszcza przy nie zablokowanej grupie hydroksylowej przy C-21. Jest to interakcja niedostrzegalna organoleptycznie  i zachodzi bardzo szybko (nawet 10% substancji przez 4 godz. w 26°C) przy pH powyżej 9.  Należy jednak zauważyć że w naszym przypadku oprócz ichtiolu i hydrokortyzony w skład leku wchodzi również roztwór kwasu bornego o kwaśnym odczynie oraz podłoże. Kluczową kwestią dla uniknięcia wystąpienia interakcji jest zatem odpowiednia kolejność mieszania składników oraz właściwy dobór okresu przydatności leku do użycia.

Jak sporządzić tego typu maść?

W celu sporządzenia leku należy przygotować tubę systemu Gako Unguator o pojemności 100/140 ml. Następnie odważamy w pojemniku Eucerynę Galfarm typu I. Podłoże Galfarm cechuje wysoka jakość oraz powtarzalność parametrów, dzięki czemu nie spotkamy się z nieoczekiwanym zachowaniem układu w trakcie wytwarzania preparatu. Produkt umożliwia łatwe i trwałe wemulgowanie  roztworów wodnych.

Następnie pojemnik z odważonym podłożem umieszczamy na wadze i bezpośrednio w nim odważamy 2 gramy ichtiolu. Postępowanie takie zmniejsza straty surowca, który cechuje się wysoką lepkością. Układ mieszamy przez 3 minuty z użyciem wolnych obrotów miksera aptecznego systemu Gako. Następnie odważamy i mikronizujemy 0,5 grama hydrokortyzonu, który następnie wsypujemy do sporządzanego podłoża i mieszamy. Do zlewki odważamy 19,8 gramy wody oczyszczonej, którą następnie ogrzewamy i rozpuszczamy w niej 0,2 grama kwasu bornego. Układ studzimy, przesączamy i uzupełniamy do 20 gramów wodą oczyszczoną. Uzyskany roztwór wprowadzamy do podłoża z ichtiolem i mieszano przez 2 minuty z użyciem wolnych obrotów miksera.

W składzie leku znajduje się woda, poza tym obecność ichtiolu i hydrokortyzonu może być przyczyną niezgodności, dlatego przydatność leku do użycia można określić maksymalnie na 2 tygodnie.  W tym czasie nie zauważono wizualnych objawów braku stabilności leku.

Sprawdź także: Terminy przydatności leków recepturowych

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

logo