04-12-2023 07:40:41

Maść z diltiazemem – wykonanie, zastosowanie, niezgodności

Receptura apteczna odgrywa ważną rolę w leczeniu różnych jednostek chorobowych, zapewniając odpowiednie dawki i postać leku dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Poprzez takie podejście receptura umożliwia zoptymalizowane leczenie dostosowane do specyficznych chorób i wymagań pacjentów. Przyjrzyjmy się dzisiaj maści z diltiazemem, która poza swoimi wskazaniami terapeutycznymi, wykazuje pewne wskazanie off-label.
Maść z diltiazemem (fot. shutterstock)

Diltiazem, pochodna benzotiazepiny, jest lekiem blokującym kanały wapniowe typu L. Mechanizm jego działania opiera się na zmniejszaniu częstości otwierania kanału w wyniku depolaryzacji, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia stężenia wewnątrzkomórkowego wapnia. W ten sposób może wpływać na przewodzenie przedsionkowo – komorowe i czynność serca. Wśród jego podstawowych wskazań możemy wyróżnić nadciśnienie tętnicze oraz chorobę niedokrwienną serca w postaci dusznicy bolesnej stabilnej lub niestabilnej. Stosowana jest w dawce 120 – 360 mg (w przypadku leczenia nadciśnienia) lub 180 – 360 mg (w przypadku choroby niedokrwiennej).

Wskazania off-label diltiazemu

Poza swoimi kardiologicznymi wskazaniami, maść z diltiazemu może być podawana u pacjentów ze szczeliną odbytu. Jest to bolesne schorzenie, które polega na pęknięciu błony śluzowej kanału odbytu. Pacjentom, poza zażywaniem dużej ilości wody i stosowania diety bogatobłonnikowej, podaje się maść recepturową z diltiazemem, w której stężenie tej substancji wynosi 2%. Uważa się, że lek ten poraża mięśnie zwieracza odbytu, w wyniku czego obniża się napięcie mięśni gładkich. Dzięki temu krew łatwiej przenika do komórek. Terapia z zastosowaniem tego rodzaju maści trwa 8 tygodni. Warto dodać, że to leczenie jest obarczone mniejszym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych w porównaniu do nitratów.

Czytaj także: Hemoroidy- pigułka wiedzy dla farmaceuty

Maść z diltiazemem – wykonanie

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy do wykonania następującą receptę.

Rp.

2% Ung. Diltiazem                 100,00

M.f.ung.

D.S. 1x dziennie

 

Diltiazem występuje w postaci gotowych produktów leczniczych, dlatego też niezbędne jest wykorzystanie leku z taką zawartością leku, która jest niezbędna do wykonania recepty. W powyższym przypadku do sporządzenia maści potrzebujemy 2g substancji leczniczej. Należy pamiętać o tym, aby proszki dobrze zmikronizować i oddzielić je od fragmentów otoczki. Przy wyborze podłoża maściowego lepszym wyborem będzie użycie podłoża emulgującego lub ewentualnie dodanie samego emulgatora. W tym przypadku możemy użyć wazelinę lub eucerynę, pomniejszoną o masę tabletkową.

Czytaj także: Kiedy nie ma leku pro receptura- stałe leki gotowe

Stosowanie maści z diltiazemem rzadko powoduje działania niepożądane, do których zalicza się najczęściej bóle i zawroty głowy, a także miejscowe swędzenie.

Przykładowe recepty:

Rp.

Diltiazemi                   2,0

Anaesthesini               1,0

Vaselini albi                ad 100,00

M.f.ung.

 

Rp.

Dilzemi                       1,0

Lanolini

Vaselini albi                aa ad 50,00

M.f.ung.

 

Rp.

Oxycardi                     2,0

Eucerini                      ad 100,00

M.f.ung.

 

Autor: Damian Pielorz

 

Literatura:

  1. Sierpniowska O. Recepturowe maści proktologiczne. Aptekarz Pol., 2015, 102(80).
  2. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/165265,szczelina-odbytu
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego „Oxycardil”.

 

logo