Charakterystyka bromków
Związki bromków to substancje mające działanie uspokajające. Z kolei w większych dawkach związki bromu wykazują działanie nasenne. Mechanizm ich działania polega na wypieraniu jonów chlorkowych z komórek nerwowych, a tym samym zaburzeniu czynności ośrodkowego układu nerwowego. Obecnie znajdują one swoje zastosowanie również w weterynarii jako leki przeciwpadaczkowe dla psów. Warto pamiętać, że roztwór bromku sodu charakteryzuje się nieprzyjemnym smakiem.
Osobny artykuł: Rp. Nicethamidi soluti 6,0, Adonis vernalis trae 1,0, Kalii bromidi, Aquae aa 4,0, M.f. guttae
Mixtura Nervina – skład
Mixtura Nervina według tradycyjnego składu to mieszanina bromku potasu, sodu i amonu w proporcji 2:1:1.
Rp.
Natrii bromidum
Ammonii bromidum aa 4,0
Kalii bromidum 8,0
Aqua ad 200,0
Mixtura Nervina – wykonanie
Przed przygotowaniem Mixtura Nervina niezbędne jest sprawdzenie, czy przepisana dawka nie jest przekroczona, biorąc pod uwagę zalecane dawkowanie. Według Farmakopei maksymalna dawka dobowa bromków wynosi 1,0 gram, włączając w to maksymalną zawartość 0,5 g bromku amonowego. Pamiętajmy, że tylko w przypadku gdy lekarz zaznaczy na recepcie, iż preparat ma zostać wykonany bez korekty dawek, farmaceuta musi wykonać lek według tradycyjnego składu i sposobu dawkowania.
Na przygotowanie 200,0 gramów Mixtura Nervina potrzebujemy 8 gramów KBr, 4 gramy Nh4Br oraz 4 gramy NaBr, oraz 184 gram wody.
Kiedy wyliczyliśmy potrzebne nam ilości, możemy przystąpić do odważenia poszczególnych składników na wadze proszkowej, które następnie umieszczamy w zlewce i uzupełniamy wodą oczyszczoną do wyznaczonej masy. W kolejnym kroku szklaną bagietką mieszamy nasz preparat do całkowitego rozpuszczenia.
Pamiętając, że związki bromu są wrażliwe na działanie światła, mieszaninę przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Wcześniej opatrując butelkę białą sygnaturą, oznaczającą preparat ad usum internum. W przypadku recept z fenobarbitalem sodu należy trzymać się kolejności mieszania poszczególnych składników mieszaniny. Pamiętajmy, że fenobarbital szybciej rozpuszcza się w czystej wodzie niż w roztworze bromków.
Osobny artykuł: „Chronić od światła” – jakich leków dotyczy?
Mixtura Nervina – zastosowanie
Mixtura Nervina jest mieszaniną bromków, które mają działanie uspokajające. Znajduje więc swoje zastosowanie w terapiach leczenia m.in stanów lękowych.
Sprawdź także: Uspokajające leki recepturowe
Mixtura Nervina – interakcje
Literatura fachowa wskazuje, że bromki mogą wchodzić z interakcje z takimi substancjami, jak: fenobarbital sodowy, aminofilina, fosforan kodeiny czy chlorowodorek papaweryny. Przy stężeniu bromku amonu wynoszącym co najmniej 2% wystąpi niezgodność, gdy stężenie fenobarbitalu sodu przekroczy 0,5%.
Z kolei w przypadku bromku o stężeniu 5% dopuszczalny próg stężenia luminalu sodu wynosi 0,3%. Dla bromku amonu o stężeniu 3% interakcja z aminofiliną wystąpi przy stężeniu tej substancji wynoszącemu co najmniej 0,5%. Jeśli jednak stężenie bromków jest równe lub niższe niż 1%, niezgodność ta wystąpi przy minimum 2% stężeniu aminofiliny.
W przypadku soli alkaloidów wytrącają się nierozpuszczalne bromowodorki alkaloidów. Dla fosforanu kodeiny niezgodność ta wystąpi, gdy stężenie tej substancji jest większe niż 0,25%, a bromków większe lub równe 5%. Z kolei bromowodorek papaweryny wytrąci się przy stężeniu bromków równym lub większym niż 2% i większym lub równym niż 0,1% roztwór chlorowodorku papaweryny.
Czytaj również: Rp. Mixt. nervinae, Neospasmini aa 250,0, M.f. mixt.
Szkodliwość bromków
Warto wiedzieć, że stosowanie bromków nawet w dawkach terapeutycznych może nieść za sobą działania niepożądane. Zaliczamy do nich: podrażnienia przewodu pokarmowego, uczulenia czy odczyny skórne. Z kolei długotrwałe stosowanie bromków może prowadzić do ich akumulacji w organizmie, czyli bromizmu.
Stan ten obejmuje zaburzenia ze strony układu nerwowego, takie jak omamy, psychozę, niepokój czy majaczenie. W bardzo dużych dawkach może dojść do silnego skurczu głośni i krtani. Z powodu dużej szkodliwości bromków w wielu krajach zostały one wycofane z użytku klinicznego.
Literatura:
- Kostowski, Z. Herman „Farmakologia – podstawy farmakoterapii”, PZWL, Warszawa 2004, wyd 3.
- Krówczyński L., Jachowicz R. (2000) Ćwiczenia z receptury. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- PRZEWODNIK DO ĆWICZEŃ Z RECEPTURY APTECZNEJ DLA STUDENTÓW III ROKU KIERUNKU FARMACJI, UMP, HANNA BARTYLAK I WSPÓŁ.
- Gajewska M., Szulc J., Płaczek M., Sznitowska M. (2012) Podstawy receptury aptecznej. Gdański Uniwersytet Medyczny.
- CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO Libromide 325 mg tabletki dla psów 14.05.2020.
- https://receptura.pl/receptury/rp-mixt-nervinae250-neospasmini-aam-f-sol/.
- http://www.dobrylekarz.info/opis-choroby/zatrucie-bromem.htm.
- https://receptura.pl/uspokajajace-leki-recepturowe/.