Najbardziej popularne leki recepturowe, po które przychodzą pacjenci

Niektórzy twierdzą, że receptura apteczna czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Jednak po dziś zdarzają się lekarze, którzy doceniają skuteczność pewnych receptur i chętnie zapisują je swoim pacjentom. O jakie leki recepturowe chodzi? W terapii których schorzeń są stosowane? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury artykułu.
Przygotowane w aptece receptury zazwyczaj pozbawione są substancji dodatkowych i konserwujących, dlatego mogą być stosowane nawet przez pacjentów z alergiami (fot. Receptura.pl).

Zalety leków robionych

Mimo tego, że apteczne półki wypełnione są lekami, to i tak istnieją schorzenia oraz grupy pacjentów, w przypadku których najlepiej sprawdzają się leki recepturowe. Preparaty przygotowane przez farmaceutów zawierają substancje czynne w dawkach dostosowanych do wieku, stanu zdrowia i wagi pacjenta. Ponadto, tylko przy stosowaniu tych leków możliwe jest wykorzystanie unikalnych połączeń składników, które często nie są dostępne w postaci leków gotowych.

Przygotowane w aptece receptury zazwyczaj pozbawione są substancji dodatkowych i konserwujących, dlatego mogą być stosowane nawet przez pacjentów z alergiami. Kolejną zaletą leków recepturowych jest fakt, że poza kilkoma wyjątkami są refundowane, dzięki czemu stanowią one dostępną dla każdego pacjenta formę terapii. Do działów medycyny, które najczęściej korzystają z preparatów robionych przez farmaceutów zalicza się m.in. laryngologia, dermatologia, ginekologia.

 Osobny artykuł: 10 błędów najczęściej popełnianych przy robieniu leków recepturowych

5 najczęściej przepisywanych leków

Maść Kocha

Rp.

 

Balsami peruv.

Paraffinum liq.aa 1.0
Vaselini albiad 80.0
M.f.ung.

Ta receptura sprawdza się we wspomaganiu leczenia trudno gojących się ran. Należy jednak pamiętać, że balsam peruwiański może być składnikiem wywołującym u pacjentów alergie kontaktowe [1].

Czytaj również: Leki recepturowe stosowane na trudno gojące się rany

Krople do nosa z antybiotykiem i efedryną

Rp.

 

Hydrocortisoni

Ephedriniaa 0.05
Neomycini0.1
Aquae pur. ad 10.0

Ten skład leku recepturowego będzie sprawdzał się w terapii nieżytu górnych dróg oddechowych. Hydrokortyzon odpowiada za działanie przeciwzapalne, siarczan neomycyny będzie działał bakteryjnie i hamował dalszy rozwój infekcji w miejscu podania. Efedryna odpowiada za działanie obkurczające naczynia krwionośne zlokalizowane w śluzówce jamy nosowej, dzięki temu zmniejsza nieprzyjemne odczucia towarzyszące nieżytowi GDO i ułatwia oddychanie [2].

Maść z nystatyną

Rp.

 

Nystatini5 000 000j.
Vit. Agtt. 5
3% sol. Acidi borici10,0
Eucerini
Vaselini albiaa ad 30,0
M.f.ung.
D.S. maść na skórę

Nystatyna jest substancją wykorzystywaną w terapii infekcji grzybiczych. Dlatego w tej maści będzie odpowiadała za hamowanie rozwoju zmian grzybiczych pojawiających się na powierzchni skóry. Pozostałe składniki receptury mają za zadanie zapewnić odpowiednią miękkość i nawilżenie skóry [3].

Mieszanka uspokajająca

Rp.

 

Mitxt. Nervinae
Neospasminiaa 250,0
M.f.mixt.

Powyższa receptura przedstawia skład roztworu uspokajającego, który swoje działanie zawdzięcza zawartości soli bromu i roztworu neospasminy. Bromki w niewielkich ilościach koją nerwy, a w większych działają nasennie. Przy wydawaniu tego typu preparatu warto poinformować pacjenta, że długotrwałe stosowanie roztworu może prowadzić do wystąpienia m.in. niepokoju, halucynacji, wysypki skórnej [4].

Sprawdź także: Mixtura Nervina – skład, wykonanie, zastosowanie

Maść pośladkowa

Rp.

 

Lanolini
Vaselini albi
Paraffini liq.
Aquae aa ad 100.0
M.f.ung
D.S. Miejscowo na skórę, nałożyć cienką warstwę, przechowywać w lodówce

Powyższa receptura prezentuje skład delikatnej, bezpiecznej dla niemowląt maści pośladkowej. Produkt sprawdza się w leczeniu odparzeń, pieluszkowego zapalenia skóry. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wykorzystywany przepis na maść pośladkową nie zawierał kwasu bornego. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, związki zawierające bor nie mogą być stosowane u dzieci poniżej 3. roku życia, gdyż z łatwością przenikają przez cienką skórę dziecka i wywołują ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Osobny artykuł: Maść witaminowa

Literatura:

  1. ‘06.2009 – RECEPTARIUSZ – „Balsam peruwiański jako składnik tradycyjnych preparatów recepturowych.”’, Aptekarz Polski, Aug. 10, 2009. http://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/06-2009-receptariusz-balsam-peruwianski-jako-skladnik-tradycyjnych-preparatow-recepturowych/ (accessed Jun. 11, 2020).
  2. ‘08.2013 – „Problemy z efedryną.”’, Aptekarz Polski, Aug. 31, 2013. http://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/08-2013-problemy-z-efedryna/ (accessed Jun. 11, 2020).
  3. ‘Leki recepturowe w infekcjach bakteryjnych skóry’, Receptura.pl, May 13, 2019. https://receptura.pl/leki-recepturowe-stosowane-w-infekcjach-bakteryjnych-skory/ (accessed Jun. 11, 2020).
  4. ‘Mieszanka z neospasminą i mixturą nerviną’, Receptura.pl. https://receptura.pl/receptury/rp-mixt-nervinae250-neospasmini-aam-f-sol/ (accessed Jun. 11, 2020).
logo