Proszki z naltreksonem – czym jest terapia LDN?

Naltrekson został pierwotnie zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) do wspomaganego farmakologicznie leczenia alkoholizmu i uzależnienia od opioidów. Dostępny jest również preparat złożony stosowany w celu zmniejszenia masy ciała. Jednakże coraz większą uwagę przyciąga tzw. terapia LDN (ang. low-dose naltrexone), w której naltrekson stosowany jest w dawkach od 1 do 5 mg.

Przykładem terapii LDN są recepturowe proszki z naltreksonem.

Naltrekson – farmakologia

Naltrekson należy do grupy leków kompetycyjnie blokujących receptory opioidowe, szczególnie receptory µ, z niewielkim działaniem agonistycznym wobec receptorów κ i δ. Antagonistyczne działanie naltreksonu uniemożliwia przyłączenie się egzogennych opioidów, co znajduje zastosowanie w leczeniu uzależnień.

Co ważne, lek nie powoduje uzależnienia fizycznego ani psychicznego, a jego działanie nie wiąże się z rozwojem tolerancji.

W przypadku farmakoterapii alkoholizmu, naltrekson najprawdopodobniej zmniejsza potrzebę napicia się alkoholu w trakcie abstynencji lub po spożyciu niewielkich ilości (alkohol może stymulować endogenny układ opioidowy).

Natomiast, w połączeniu z buproprionem, naltrekson hamuje ośrodek łaknienia, co może pomóc pacjentom zmagającym się z otyłością.

Osobny artykuł: Maść z diltiazemem – receptura off-label

Terapia low-dose naltrexone (LDN)

Mechanizm działania niskich dawek nie jest do końca poznany. Wydaje się, że niskie dawki naltreksonu mogą hamować receptory opioidowe, a w konsekwencji powodować zwiększenie produkcji endogennych endorfin, które stymulują układ odpornościowy. Dodatkowo rozważa się antagonistyczne działanie wobec receptora TLR-4 znajdującego się na makrofagach, które wywołuje efekt przeciwzapalny.

Badania sugerują, że terapia LDN może być skuteczna w leczeniu bólu przewlekłego, niektórych chorób autoimmunologicznych, nowotworów oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Niestety, jak do tej pory nie zebrano wystarczających danych, dlatego potrzebne są dalsze badania.

Naltrekson na recepturze

W Polsce rośnie liczba recept na leki recepturowe, zawierające niskie dawki naltreksonu, ze względu na brak zarejestrowanego preparatu niskodawkowego (dostępny jedynie w dawce 50 mg). Najczęściej są to proszki dzielone w kapsułkach żelatynowych lub skrobiowych. Jako substancję wypełniającą stosuje się laktozę lub mleczan wapnia.

Osobny artykuł: Kapsułkarka w aptecznej recepturze

Przykłady recept na proszki z naltreksonem

Rp.
Naltrexoni 0,005
Lactosi q.s.
M.f. pulv.
D.t.d. No 20
D.S. 1 x 1        

Czytaj również: Laktoza – właściwości i zastosowanie

Rp.
Naltrexoni 0,001
Calci carbonici (lub Calci lactici) q.s.
M.f. pulvis
D.t.d. No 20
D.S. 1 x 1

 

Bibliografia

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Naltrexone
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=929
  3. https://www.cochrane.org/CD010410/IBD_low-dose-naltrexone-treatment-active-crohns-disease
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3962576/
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/Low-dose_naltrexone
  6. https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/low-dose-naltrekson-terapia-naltreksonem-w-niskiej-dawce/
logo