Przepis na roztwór dezynfekujący do rąk

Dezynfekcja  rąk  jest  jednym  z  najważniejszych  działań,  które  możemy  podjąć,  aby  zapobiec  rozprzestrzenianiu  się  infekcji

W dobie obawy przed zarażeniem się koronawirusem z półek sklepowych i aptecznych znikają wszelkie środki dezynfekujące, takie jak żele antybakteryjne do rąk, a nawet mydło. Okazuje się, że farmaceuci mogą sami przygotować tego typu produkty. Sprawdź przepis na 0,5% roztwór etanolowy diglukonianu chlorheksydyny.

Ręce stanowią najważniejszą drogę przenoszenia chorobotwórczych mikroorganizmów,  dlatego  też  właściwa  higiena  rąk  jest  podstawową  zasadą  w zapobieganiu  zakażeniom. Dezynfekcja  rąk  jest  jednym  z  najważniejszych  działań,  które  możemy  podjąć,  aby  zapobiec  rozprzestrzenianiu  się  infekcji.

Zobacz również: Aseptyka i jałowość leków

Środki do dezynfekcji mogą być wykonywane również w aptecznej recepturze. Jednym z przykładów takiego preparatu jest etanolowy roztwór diglukonianu chlorheksydyny – substancji o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, który silniej oddziałuje na bakterie Gram-dodatnie niż na Gram-ujemne. Skutecznie neutralizuje również niektóre wirusy. Oporne na działanie chlorheksydyny są niektóre szczepy Pseudomonas i Proteus, prątki kwasooporne i przetrwalniki bakterii.

Mechanizm działania związku polega na uszkadzaniu ściany komórkowej bakterii i zwiększeniu jej przepuszczalności. Substancja zastosowana miejscowo na powłoki wchłania się nieznacznie i wydala szybko przez nerki. Po podaniu p.o. związek prawie w całości jest wydalany z kałem. Nie działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.

Sprawdź także: Roztwór dezynfekujący do rąk bez alkoholu

Rp.
20% Sol. Chlorhexidini digluconatis 2,5
Ethanoli  70%   ad 100,0
M.f. sol.

 

Należy bezpośrednio do wytarowanej butelki odważyć 2,5 grama roztworu diglukonianu chlorheksydyny, a następnie dodać 70% etanol do 100 gramów. Dla wygody pacjenta można użyć butelki z atomizerem.

Wykorzystaj: Kalkulator do przeliczania etanolu

Galeria zdjęć

logo