W dobie obawy przed zarażeniem się koronawirusem z półek sklepowych i aptecznych znikają wszelkie środki dezynfekujące, takie jak żele antybakteryjne do rąk, a nawet mydło. Okazuje się, że farmaceuci mogą sami przygotować tego typu produkty. Sprawdź przepis na 0,5% roztwór etanolowy diglukonianu chlorheksydyny.
Ręce stanowią najważniejszą drogę przenoszenia chorobotwórczych mikroorganizmów, dlatego też właściwa higiena rąk jest podstawową zasadą w zapobieganiu zakażeniom. Dezynfekcja rąk jest jednym z najważniejszych działań, które możemy podjąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.
Zobacz również: Aseptyka i jałowość leków
Środki do dezynfekcji mogą być wykonywane również w aptecznej recepturze. Jednym z przykładów takiego preparatu jest etanolowy roztwór diglukonianu chlorheksydyny – substancji o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, który silniej oddziałuje na bakterie Gram-dodatnie niż na Gram-ujemne. Skutecznie neutralizuje również niektóre wirusy. Oporne na działanie chlorheksydyny są niektóre szczepy Pseudomonas i Proteus, prątki kwasooporne i przetrwalniki bakterii.
Mechanizm działania związku polega na uszkadzaniu ściany komórkowej bakterii i zwiększeniu jej przepuszczalności. Substancja zastosowana miejscowo na powłoki wchłania się nieznacznie i wydala szybko przez nerki. Po podaniu p.o. związek prawie w całości jest wydalany z kałem. Nie działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.
Sprawdź także: Roztwór dezynfekujący do rąk bez alkoholu
Rp. | |
20% Sol. Chlorhexidini digluconatis | 2,5 |
Ethanoli 70% | ad 100,0 |
M.f. sol. |
Należy bezpośrednio do wytarowanej butelki odważyć 2,5 grama roztworu diglukonianu chlorheksydyny, a następnie dodać 70% etanol do 100 gramów. Dla wygody pacjenta można użyć butelki z atomizerem.
Wykorzystaj: Kalkulator do przeliczania etanolu