Rp.
1% Solutio Ephedrini hydrochloridi 20,0
M.f. guttae

Synonimy składników

Ephedrini hydrochloridum: Chlorowodorek efedryny, Efedryna, Ephetoninum, Ephedrinum muriaticum, Efetonina, Ephedrosan, Ephetonini

Odważone składniki stałe należy kolejno rozpuszczać w odpowiednim rozpuszczalniku. Jeżeli w skład leku wchodzą wyłącznie substancje płynne można odważyć je bezpośrednio do butelki. Jeżeli w składzie kropli znajduje się roztwór wodny, należy sporządzić go w pierwszej kolejności a następnie dodać inne płynne składniki. Substancje grubokrystaliczne, trudno rozpuszczalne należy uprzednio rozdrobnić w moździerzu. Do kropli doustnych nie dodajemy środków poprawiających smak. Krople przyjmuje się zmieszane z wodą lub na łyżeczce cukru.

Wykonanie kropli należy rozpocząć od przygotowania butelki z dopasowaną nakrętką i zakraplaczem. Do wytarowanej zlewki odważyć 19,8 grama wody w której rozpuszczamy 0,2 grama odważonego na wadze proszkowej chlorowodorku efedryny. Następnie roztwór przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Butelkę należy zakręcić i zaopatrzyć w pomarańczową sygnaturę ze składem leku.

Ephedrinum hydrochloricum – wykazuje działanie analeptyczne, zwiększa stężenie katecholamin, podnosi ciśnienie krwi, pobudza psychicznie, rozszerza źrenice, obkurcza naczynia śluzówki nosa. Wskazana w stanach zapalnych błony śluzowej nosa.

Galeria zdjęć

logo