Rp.
Argenti nitrici 1,0
Balsami peruviani 10,0
Lanolinum ad 100,0
M. f. ung.

Ponadto azotan srebra jest szczególnie skuteczny w kauteryzacji ziarniniaków ropnych ręki oraz powszechnie wykorzystywany w leczeniu niewielkich ran (fot. receptura.pl).

Synonimy składników

Argentum nitricum: Azotan srebra, Kamień piekielny, Lapis, Argenti nitras
Balsamum peruvianum: Balsam peruwiański
Lanolinum: Lanolina, Adeps lanae anhydricus, Lanolina bezwodna, Lanolinum anhydricum, Lanoleina, Cera Lana

Synonimy pozostałych surowców stosowanych w recepturze.

Azotan srebra należy rozpuścić w kilku kroplach wody (około 2 gramy). Z kolei balsam peruwiański powinno rozetrzeć się w 10,0 g oleju rycynowego. Wykonując lek w moździerzu, rozpoczynamy od połączenia lanoliny z mieszaniną oleju rycynowego i balsamu peruwiańskiego. Po wymieszaniu składników wprowadzamy do układu roztwór azotanu srebra i całość ponownie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. W przypadku wykonywania leku za pomocą robota aptecznego kolejność łączenia składników jest identyczna.

Balsam peruwiański to naturalna żywica balsamowca Myroxylon balsamum Harms var. pereirae. To gęsta, ciemna, przejrzysta ciecz o ciemnobrązowym kolorze. Jego głównym składnikiem jest cynameina – frakcja będąca mieszaniną benzoesanu benzylu i cynamonianu benzylu. Balsam ma właściwości odkażające, przeciwroztoczowe (m.in. przeciwświerzbowe), przeciwzapalne i pobudzające ziarninowanie. Stosuje się go najczęściej zewnętrznie w chorobach skóry – w szczególności w przypadku odmrożeń, odleżyn, owrzodzeń i hemoroidów.

Powyższą recepturę opracował Jan Mikulicz-Radecki – wybitny wrocławski lekarz, który uważany jest za pioniera nowoczesnej chirurgii. Stosowana jest na trudno gojące się rany oraz jako środek bakteriobójczy. Możliwość połączenia balsamu peruwiańskiego z azotanem srebra jest szczególnie wartościowa w przypadku leczenia opornego trądziku z nasilonym zakażeniem bakteryjnym lub roztoczowym.

Zobacz inne leki zawierające: azotan srebra, balsam peruwiański, lanolinę.

Galeria zdjęć

logo