Rp.
Detreomycini 0,5
Sulfuris ppt. 4,0
Resorcini 1,0
Spir. Vini 70° ad 100,0
M.f.sol.

Synonimy składników

Detreomycinum: Detreomycyna, Chloramfenikol, Chloramphenicolum, Chloromycetinum
Sulfuricum praecipitatum: Siarka strącona, Sulfur praecipitatum, Lac Sulfuris
Resorcinolum: Rezorcyna, Resorcinum
Ethanolum 70°: Etanol 70°, Spiritus Vini dilutus

Lek wykonujemy w warunkach aseptycznych pod odpowiednio przygotowaną lożą z laminarnym nawiewem powietrza. Blaty przed wykonaniem leku należy zdezynfekować 70° etanolem lub innym przeznaczonym do tego preparatem.

Wykonanie preparatu zaczynamy od odważenia stałych substancji . Następnie w zlewce odważamy alkohol (94,5 g) w którym rozpuszczamy chloramfenikol (0,5 g) a następnie rezorcynę (1,0 g). Składniki mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Siarka nie rozpuszcza się w etanolu więc rozcieramy ją w moździerzu i zmikronizowaną zawieszamy w niewielkiej ilości alkoholu, wszystkie składniki łączymy razem i przelewamy do wytarowanej, jałowej butelki (125 ml). Zawiesinę uzupełniamy alkoholem do 100 gramów. Lek zaopatrujemy w opisaną pomarańczową sygnaturę oraz informację dla pacjenta o konieczności wstrząśnięcia przed użyciem.

Detreomycyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, wskazana jest przy ropnych schorzeniach skóry, czyrakach. Siarka działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, wysuszająco. Stosowana w leczeniu łojotoku, trądziku, grzybicy. Rezorcyna wykazuje działanie keratolityczne, przeciwzapalne, ściągające, bakteriobójcze i grzybobójcze.

Galeria zdjęć

logo