Odważone składniki stałe należy kolejno rozpuszczać w odpowiednim rozpuszczalniku. Jeżeli w skład leku wchodzą wyłącznie substancje płynne można odważyć je bezpośrednio do butelki. Jeżeli w składzie kropli znajduje się roztwór wodny, należy sporządzić go w pierwszej kolejności a następnie dodać inne płynne składniki. Substancje grubokrystaliczne, trudno rozpuszczalne należy uprzednio rozdrobnić w moździerzu. Do kropli doustnych nie dodajemy środków poprawiających smak. Krople przyjmuje się zmieszane z wodą lub na łyżeczce cukru.
Wykonanie kropli należy rozpocząć od przygotowania butelki z dopasowaną nakrętką i zakraplaczem. Do wytarowanej zlewki odważyć 5 gramów glicerolu, delikatnie ogrzać i na ciepło rozpuścić kwas borowy. Do roztworu dodać rozpuszczony w małej ilości etanolu mentol i wymieszać. Lek przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Butelkę należy zakręcić i zaopatrzyć w pomarańczową sygnaturę ze składem leku.
Mentholum – powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, powoduje wrażenie chłodu, działa słabo miejscowo znieczulająco, słabo dezynfekująco, przeciwświądowo. Wskazania to nerwobóle, pokrzywki skórne, stany zapalne błon śluzowych gardła. Stosowany jako corrigens.
Acidum boricum – łagodny antyseptyk, wykazuje słabe działanie przeciwzapalne. Stosowany tylko do użytku zewnętrznego. Wskazania – roztwory na otarcia skóry, do przemywania ran, błon śluzowych, w zapaleniu spojówek.