Synonimy składników
Morphinum hydrochloricum: Morfiny chlorowodorek, Morphini hydrochloridum
Balsamum peruvianum: Balsam peruwiański
Eucerinum: Euceryna
Morfinę odważamy i rozpuszczamy w przepisanej ilości wody. Balsam peruwiański dość trudno łączy się z podłożem, dlatego należy go rozetrzeć z 10 gramami oleju rycynowego, który dodajemy kosztem euceryny. Rozcierkę balsamu i oleju rycynowego łączymy z podłożem, z użyciem średniej szybkości obrotów robota aptecznego. W dalszej kolejności dodajemy porcjami roztwór morfiny i wolno mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji maści. Gotowy produkt zaopatrujemy w pomarańczową sygnaturę ze składem leku, oznaczoną „zewnętrznie”.
Morfina wykazuje silne działanie przeciwbólowe, depresyjne na ośrodek nerwowy, a także może powodować euforię i zmęczenie. Dodatkowo znosi głód, hamuje odruch kaszlu, znosi perystaltykę i zwiększa napięcie zwieraczy (powoduje zaparcia). Wykazuje także skłonność do zmniejszania ciśnienia śródocznego, zwęża źrenice i zmniejsza diurezę.
Osobny artykuł: Maści – charakterystyka postaci leku
Balsam peruwiański to naturalna żywica balsamowca Myroxylon balsamum Harms var. pereirae. Jest on gęstą, przejrzystą cieczą o ciemnobrązowym kolorze. Jego głównym składnikiem jest cynameina – frakcja olejkowa, będąca mieszaniną benzoesanu benzylu i cynamonianu benzylu. Ma on przyjemny zapach, przypominający wanilię i cynamon. Balsam ma właściwości odkażające, przeciwroztoczowe (m.in. przeciwświerzbowe), przeciwzapalne i pobudzające ziarninowanie. Stosowany jest najczęściej zewnętrznie w chorobach skóry – w szczególności w przypadku odmrożeń, odleżyn, owrzodzeń i hemoroidów.
Euceryna to mieszanina wazeliny, alkoholi sterolowych z lanoliny oraz alkoholu cetylowego. Podłoże posiada bardzo dobre właściwości reologiczne oraz wysoką liczbę wodną, przez co może ono związać duże ilości roztworów wodnych.
Zobacz inne leki zawierające: chlorowodorek morfiny, balsam peruwiański, eucerynę.