Synonimy składników
Nystatinum: Nystatyna, Mycostatinum, Marcostatin, Fungicidinum
Anaesthesinum: Benzokaina, Benzocainum, Aminobenzoesan etylu, Aethylum aminobenzoicum, Aethylium p-aminobenzoicum, Ethylis aminobenzoesas, Benzgynoestrol, Anaesthesinum, Anaesthin, Etoform
Hydrocortisonum: Hydrokortyzon
Glycerolum 86%: Gliceryna, Glicerol, Glycerolum, Glycerinum
Lek należy wykonać w warunkach aseptycznych pod lożą z laminarnym nawiewem powietrza. Niezbędne do sporządzenia leku utensylia muszą być jałowe lub uprzednio wyjałowione w aptece. Surowce najlepiej używać tuż po otwarciu, co gwarantuje ich czystość mikrobiologiczną.
Do moździerza wsypujemy kolejno odważone substancje czynne: nystatynę (0,304 g), hydrokortyzon (0,5 g), neomycynę (1,2 g), benzokainę (1,2 g). Po dodaniu każdego składnika surowce dokładnie rozcieramy wyjałowionym pistlem . Następnie dodajemy partiami odważoną glicerynę (20,0 g) i każdorazowo rozcieramy, co zapewni równomierne zawieszenie substancji czynnych w glicerynie. Gotowy produkt przelewamy do jałowej butelki (30 ml), a resztę z odważonej gliceryny wykorzystujemy do przepłukania moździerza. Lek opatrujemy pomarańczową sygnaturą ze składem leku i sposobem dawkowania. Niezbędna jest informacja dla pacjenta o konieczności wstrząśnięcia przed użyciem.
Aktywność użytej do obliczeń nystatyny to 6575 jm/1 mg.
Nystatyna działa przeciwgrzybiczo. Źle wchłania się z przewodu pokarmowego przez co wykazuje niską toksyczność. Hydrokortyzon będzie działał przeciwzapalnie, łagodził obrzęki i świąd. Benzokaina to lek miejscowo znieczulający.