Rp.
Ol. ricini 40,0
Lanolini 5,0
Ol. paraffini 50,0
Vit. E 0,3
M. f. ung.

Synonimy składników

Oleum Ricini: Olej rycynowy, Olej rącznikowy, Oleum Palmae Christii, Ricini oleum Virginale, Oleum Chervae, Oleum Castoreum, Oleum Palmae liquidum
Lanolinum: Lanolina, Adeps lanae anhydricus, Lanolina bezwodna, Lanolinum anhydricum, Lanoleina, Cera Lana
Paraffinum liquidum: Parafina ciekła, Olej parafinowy, Petrolatum liquidum, Oleum minerale album
Vitaminum E: Tokoferol, Witamina E, Tocopheroli acetas, Tocopherolum aceticum

Osobny artykuł: Synonimy pozostałych surowców stosowanych w recepturze.

Przygotowanie preparatu należy rozpocząć od wymieszania w moździerzu lanoliny, oleju rycynowego oraz parafiny. W tym celu do moździerza powinno odważyć się lanolinę, a następnie – przy jednoczesnym mieszaniu – porcjami dodawać kolejno olej rycynowy i parafinę. Duża zawartość oleju parafinowego sprawi, że lek będzie miał stosunkowo płynną konsystencję. Na koniec do układu należy wprowadzić witaminę E. Lek najlepiej zapakować do pudełka winidurowego, a w przypadku otrzymania dość płynnej konsystencji nawet do szklanej butelki – ze względu na możliwość przeciekania pudełka.

Osobny artykuł: Kalkulator witaminy E

Olej rycynowy wykazuje działanie natłuszczające i ochronne, stosowany jest w wielu preparatach dermatologicznych. Parafina ciekła stosowana jest do zmiękczania podłoży maściowych, przez co szeroko używana jest jako składnik lipofilowych maści i kremów. Per se stosowana jest jako emollientum w przypadkach uszkodzeń skóry czynnikami mechanicznymi, termicznymi lub chemicznymi. Per se stosowana jest również w atopowym zapaleniu skóry oraz egzemach.

Lanolina to żółta i tłusta substancja o charakterystycznym zapachu, będąca woskiem otrzymywanym z wełny owiec. Stosowana jest w maściach, kremach oraz emulsjach płynnych do użytku zewnętrznego. Jest bardzo dobrym emulgatorem typu w/o. Lanolina bezwodna, ze względu na słabe właściwości organoleptyczne nie nadaje się do użytku jako samodzielne podłoże.
Witamina E jest antyoksydantem, który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem.

Zobacz inne leki zawierające: olej rycynowy, lanolinę, parafinę ciekłą, witaminę E.

Galeria zdjęć

logo