Rp.
Perhydroli 7,0
Acidi citrici 0,1
3% Sol. Acidi borici 10,0
Acidi salicylici 1,0
Eucerinum 30,0
M. f. ung.

Synonimy składników

Perhydrolum: Wodoru nadtlenek 30%, Perhydrol, Hydrogenii peroxidum (30 per centum), Hydrogenium peroxydatum 30%, Hydrogenium peroxydatum solutum concentratum
Acidum citricum: Kwas cytrynowy, Acidum limoniacum, Sal essentiale citri
Sol. Acidi borici: Roztwór kwasu borowego, Woda borowa
Acidum salicylicum: Kwas salicylowy, Acidum spiricum, Acidum o-hydroxybenzoicum
Eucerinum: Euceryna

Synonimy pozostałych surowców stosowanych w recepturze.

Przygotowanie leku rozpoczynamy od sporządzenia roztworu kwasu bornego. W tym celu odważamy 0,3 grama kwasu bornego i rozpuszczamy go w gorącej wodzie. Układ ogrzewamy do całkowitego rozpuszczenia substancji, a następnie uzupełniamy rozpuszczalnik, który odparował w trakcie przygotowywania roztworu i całość pozostawiamy do wystygnięcia. Do tuby robota aptecznego odważamy 30 gram euceryny, dodajemy zmikronizowany kwas cytrynowy oraz kwas salicylowy. Całość mieszamy z użyciem średniej szybkości obrotów.

W dalszej kolejności dodajemy porcjami przygotowany już wcześniej roztwór kwasu bornego. W tym momencie układ mieszamy przy użyciu wolnych obrotów robota. Ostatni etap to wprowadzenie 7 gram perhydrolu. W tym celu układ również mieszamy przy użyciu wolnych obrotów. Gotowy preparat zaopatrujemy w pomarańczową sygnaturę ze składem leku, oznaczoną „zewnętrznie”.

Sprawdź też: Podłoża maściowe

Kwas cytrynowy wyizolowano z soku cytrynowego w 1784 roku. W naturze u większości żywych organizmów substancja ta występuje jedynie w niewielkich ilościach. W większych stężeniach spotkać ją można w owocach. Kwas cytrynowy stosuje się głównie do rozjaśniania przebarwień różnego pochodzenia. W przemyśle kosmetycznym zwykle jest składnikiem peelingów rozjaśniających.

Kwas salicylowy wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwgrzybicze. W mniejszych stężeniach działa keratoplastycznie (10-20%), zaś w większych stężeniach keratolitycznie (20-50%). Roztwór kwasu bornego wykazuje słabe działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.

Zobacz inne leki zawierające: perhydrol, kwas cytrynowy, kwas borny, kwas salicylowy, eucerynę.

Galeria zdjęć

logo