Rp.
Phenobarbitali natrici 0,3
Procaini hydrochloridi 0,6
Belladonnae trae 5,0
Menthae pip. trae 10,0
Hyperici intr. 15,0
M.f.mixt.

Synonimy składników

Phenobarbitalum natricum Fenobarbital sodowy, Luminalum natricum, Gardenalum natricum, Aephenalum natrium
Procaini hydrochloricum: Chlorowodorek prokainy, Procainum hydrochloricum, Geriocainum, Novocainum hydrochloricum, Polocainum hydrochloricum
Belladonnae Tinctura Nalewka z liści pokrzyku
Menthae piperitae tinctura: Nalewka z liści mięty pieprzowej, Nalewka miętowa
Intractum Hyperici: Wyciąg z dziurawca

Do zlewki odważyć przepisane ilości nalewek z pokrzyku oraz mięty a następnie rozpuścić w nich stałe składniki – fenobarbital sodowy oraz chlorowodorek prokainy. Na koniec dodać wyciąg z dziurawca. Uzyskany roztwór przelewamy do butelki z ciemnego szkła lub tworzywa sztucznego i zaopatrujemy w kroplomierz oraz białą sygnaturę ze składem leku i dokładnym dawkowaniem. Leku nie powinno się sporządzać bezpośrednio w butelce z ciemnego szkła, co utrudnia kontrolę rozpuszczenia surowców.
Fenobarbital sodu wykazuje działanie uspokajające, nasenne, większe dawki stosowane są w leczeniu padaczki. Wskazania – nadmierna pobudliwość nerwowa, bezsenność.

Osobny artykuł: Uspokajające leki recepturowe

Prokaina – lek miejscowo znieczulający, nie przenika przez błony śluzowe, dlatego nie może być używany do znieczuleń powierzchniowych. Roztwór prokainy (tzw. geriokaina) był popularny jako lek geriatryczny, jego skuteczność w tym wskazaniu jest jednak kwestionowana.

Galeria zdjęć

logo