Rp.
Vit. A 100 000 j.m.
Vit. B2 1 amp.
Acidi salicylici 1,0
Eucerini 20,0
M. f. ung.

Jeżeli euceryna jest składnikiem leku recepturowego, farmaceuta ma obowiązek użycia jednego z tych podłoży (fot. receptura.pl).

Synonimy składników

Vitaminum A: Palmitynian retinolu, Witamina A, Retinoli palmitas, Axerophtolum, Retinol
Vitaminum B2: Ryboflawina, Witamina B2, Riboflavine, Riboflavinum
Acidum salicylicum: Kwas salicylowy, Acidum spiricum, Acidum o-hydroxybenzoicum
Eucerinum: Euceryna

Synonimy pozostałych surowców stosowanych w recepturze.

Wykonując lek w moździerzu w pierwszej kolejności rozcieramy kwas salicylowy, a następnie dodajemy podłoże, czyli eucerynę. Kolejny krok to wprowadzenie do układu wodnego roztworu witaminy B2 oraz witaminy A, którą dodajemy jako ostatnią. Sporządzając lek z użyciem robota aptecznego najpierw dokonujemy mikronizacji kwasu salicylowego. W dalszym kroku do pojemnika odważamy eucerynę i wsypujemy rozdrobniony kwas salicylowy. Układ mieszamy przy użyciu średnich obrotów urządzenia. Następnie dodajemy witaminę B2 i mieszamy na wolnych obrotach, aż do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Kolejny krok to wprowadzenie witaminy A, po czym ponownie wolno mieszamy. Na końcu sporządzamy protokół z wykonania leku oraz przystępujemy do jego wyceny.

Osobny artykuł: Kalkulator witaminy A

Ryboflawina bierze udział w procesach utleniania i redukcji, współdziała w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a także współuczestniczy z witaminą A w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, dróg oddechowych, śluzówki przewodu pokarmowego, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry. Dodatkowo uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku.

Zobacz inne leki zawierające: witaminę A, witaminę B2, kwas salicylowy, eucerynę.

Galeria zdjęć

logo