Rp.
Vit. A liq. 3,0
3% Sol. Acidi borici 30,0
Eucerini ad 100,0
M. f. ung.

Synonimy składników

Vitaminum A: Palmitynian retinolu, Witamina A, Retinoli palmitas, Axerophtolum, Retinol
Sol. Acidi borici: Roztwór kwasu borowego, Woda borowa
Eucerinum: Euceryna

Synonimy pozostałych surowców stosowanych w recepturze.

Maść z witaminą A i roztworem kwasu bornego

Maść występuje w szeregu odmian – zarówno pod względem ilości składników, jak i ich rodzajów, np. obecność w składzie witaminy E liq., witaminy A+D liq., Ol. Cacao, 2% Sol. Acidi Borici zamiast 3%, dodatki olejków eterycznych i innych.

Sprawdź także:

W maści występuje niezgodność związana z łamaniem emulsji roztworu kwasu bornego w eucerynie przez solubilizatory zawarte w witaminach. Ponadto praktyka wskazuje na istnienie znaczących różnic pomiędzy roztworami różnych producentów witamin, co ma wpływ na trudność wykonywania leku, jak i jego stabilność.

Aby zminimalizować ryzyko rozwarstwienia układu część podłoża można zamienić na Hascobazę/Lekobazę – zwykle wystarczy 10 gramów. Do tuby robota aptecznego odważamy 60 gramów euceryny oraz 10 gramów Lekobazy, a następnie całość mieszamy. Kiedy uzyskamy podłoże o jednorodnym składzie porcjami wprowadzamy roztwór kwasu bornego i mieszamy z użyciem wolnych obrotów. Ostatni etap to odważanie 3 gramów witaminy A 45000 j.m./ml. Na tym etapie układ mieszamy z użyciem najwolniejszych obrotów przez okres około 2 minut. Gotowy preparat zaopatrujemy w pomarańczową sygnaturę ze składem leku, oznaczoną „zewnętrznie”.

Zobacz inne leki zawierające: witaminę A, kwas borny, eucerynę.

Galeria zdjęć

logo