REKLAMA
Kategoria: Maści Autor: Redakcja receptura.pl Opublikowano: 23 listopada 2018

Rp.
Morphini hydrochlorici 0,2
Balsami peruviani
Aquae aa 10,0
Eucerini ad 100,0
M. f. ung.
D. S. Co 4 h smarować odleżynę

Synonimy składników

Morphinum hydrochloricum: Morfiny chlorowodorek, Morphini hydrochloridum
Balsamum peruvianum: Balsam peruwiański
Eucerinum: Euceryna

Wykonanie

REKLAMA
REKLAMA

Maść na odleżyny z morfiną

Morfinę odważamy i rozpuszczamy w przepisanej ilości wody. Balsam peruwiański dość trudno łączy się z podłożem, dlatego należy go rozetrzeć z 10 gramami oleju rycynowego, który dodajemy kosztem euceryny. Rozcierkę balsamu i oleju rycynowego łączymy z podłożem, z użyciem średniej szybkości obrotów robota aptecznego. W dalszej kolejności dodajemy porcjami roztwór morfiny i wolno mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji maści. Gotowy produkt zaopatrujemy w pomarańczową sygnaturę ze składem leku, oznaczoną „zewnętrznie”.

Morfina wykazuje silne działanie przeciwbólowe, depresyjne na ośrodek nerwowy, a także może powodować euforię i zmęczenie. Dodatkowo znosi głód, hamuje odruch kaszlu, znosi perystaltykę i zwiększa napięcie zwieraczy (powoduje zaparcia). Wykazuje także skłonność do zmniejszania ciśnienia śródocznego, zwęża źrenice i zmniejsza diurezę.
Balsam peruwiański to naturalna żywica balsamowca Myroxylon balsamum Harms var. pereirae. Jest on gęstą, przejrzystą cieczą o ciemnobrązowym kolorze. Jego głównym składnikiem jest cynameina – frakcja olejkowa, będąca mieszaniną benzoesanu benzylu i cynamonianu benzylu. Ma on przyjemny zapach, przypominający wanilię i cynamon. Balsam ma właściwości odkażające, przeciwroztoczowe (m.in. przeciwświerzbowe), przeciwzapalne i pobudzające ziarninowanie. Stosowany jest najczęściej zewnętrznie w chorobach skóry – w szczególności w przypadku odmrożeń, odleżyn, owrzodzeń i hemoroidów.
Euceryna to mieszanina wazeliny, alkoholi sterolowych z lanoliny oraz alkoholu cetylowego. Podłoże posiada bardzo dobre właściwości reologiczne oraz wysoką liczbę wodną, przez co może ono związać duże ilości roztworów wodnych.

REKLAMA
REKLAMA

Zobacz inne leki zawierające: chlorowodorek morfiny, balsam peruwiański, eucerynę.

Galeria zdjęć

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

REKLAMA
REKLAMA

Jestem farmaceutą

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować za pomocą swojego konta w RejestrFarmaceutów.pl

Nie jestem farmaceutą

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeżeli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Zarejestruj się
jako farmaceuta

Wszystkie pola są wymagane.

Zarejestruj się
nie będąc farmaceutą

Wszystkie pola są wymagane.