REKLAMA
Kategoria: Maści Autor: Redakcja receptura.pl Opublikowano: 9 stycznia 2019

Rp.
Ol. ricini 40,0
Lanolini 5,0
Ol. paraffini 50,0
Vit. E 0,3
M. f. ung.

Synonimy składników

Oleum Ricini: Olej rycynowy, Olej rącznikowy, Oleum Palmae Christii, Ricini oleum Virginale, Oleum Chervae, Oleum Castoreum, Oleum Palmae liquidum
Lanolinum: Lanolina, Adeps lanae anhydricus, Lanolina bezwodna, Lanolinum anhydricum, Lanoleina, Cera Lana
Paraffinum liquidum: Parafina ciekła, Olej parafinowy, Petrolatum liquidum, Oleum minerale album
Vitaminum E: Tokoferol, Witamina E, Tocopheroli acetas, Tocopherolum aceticum

Synonimy pozostałych surowców stosowanych w recepturze.

Wykonanie

REKLAMA
REKLAMA

Krem do paznokci

Przygotowanie preparatu należy rozpocząć od wymieszania w moździerzu lanoliny, oleju rycynowego oraz parafiny. W tym celu do moździerza powinno odważyć się lanolinę, a następnie – przy jednoczesnym mieszaniu – porcjami dodawać kolejno olej rycynowy i parafinę. Duża zawartość oleju parafinowego sprawi, że lek będzie miał stosunkowo płynną konsystencję. Na koniec do układu należy wprowadzić witaminę E.
Lek najlepiej zapakować do pudełka winidurowego, a w przypadku otrzymania dość płynnej konsystencji nawet do szklanej butelki – ze względu na możliwość przeciekania pudełka.

Olej rycynowy wykazuje działanie natłuszczające i ochronne, stosowany jest w wielu preparatach dermatologicznych. Parafina ciekła stosowana jest do zmiękczania podłoży maściowych, przez co szeroko używana jest jako składnik lipofilowych maści i kremów. Per se stosowana jest jako emollientum w przypadkach uszkodzeń skóry czynnikami mechanicznymi, termicznymi lub chemicznymi. Per se stosowana jest również w atopowym zapaleniu skóry oraz egzemach.
Lanolina to żółta i tłusta substancja o charakterystycznym zapachu, będąca woskiem otrzymywanym z wełny owiec. Stosowana jest w maściach, kremach oraz emulsjach płynnych do użytku zewnętrznego. Jest bardzo dobrym emulgatorem typu w/o. Lanolina bezwodna, ze względu na słabe właściwości organoleptyczne nie nadaje się do użytku jako samodzielne podłoże.
Witamina E jest antyoksydantem, który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem.

REKLAMA
REKLAMA

Zobacz inne leki zawierające: olej rycynowy, lanolinę, parafinę ciekłą, witaminę E.

Galeria zdjęć

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

REKLAMA
REKLAMA

Jestem farmaceutą

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować za pomocą swojego konta w RejestrFarmaceutów.pl

Nie jestem farmaceutą

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeżeli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Zarejestruj się
jako farmaceuta

Wszystkie pola są wymagane.

Zarejestruj się
nie będąc farmaceutą

Wszystkie pola są wymagane.