REKLAMA
Kategoria: Maści Autor: Redakcja receptura.pl Opublikowano: 3 lutego 2018

Rp.
Ureae 15,0
Acidi salicylici 10,0
Aquae destill. 20,0
Lanolini 10,0
Vaselini ad 100,0
M.f.ung

Wykonanie

REKLAMA
REKLAMA

Wskazówki

Rp.
Ureae 15,0
Acidi salicylici 10,0
Aquae destill. 20,0
Lanolini 10,0
Vaselini ad 100,0
M.f.ung.

Wykonanie:
Maść typu w/o. Wykonanie zaczynamy od rozpuszczenia mocznika(15,0g) w wodzie (22,5g). Będzie to proces endoergiczny, roztwór można lekko ogrzać, co przyspieszy rozpuszczanie. Odstawiamy uzyskany produkt do momentu, kiedy osiągnie temperaturę pokojową. Ważymy kwas salicylowy(10,0g) , który rozdrabniamy w moździerzu. Do tuby(100/140ml) odważamy składniki podłoża: lanolinę(10,0g) i wazelinę białą(42,5g), następnie dodajemy do nich rozdrobniony kwas salicylowy i mieszamy przy użyciu robota aptecznego. Dno tuby będzie zabezpieczone tłustym podłożem, dzięki czemu unikniemy ewentualnego przecieku płynnych składników. Następnie partiami dodajemy rozpuszczony w wodzie mocznik i mieszamy do momentu uzyskania jednolitej konsystencji maści. Tak przygotowany lek opatrujemy opisaną pomarańczową sygnaturą ze składem leku.

Mocznik zastosowany na skórę w zależności od zastosowanych stężeń wykazuje działanie: nawilżające (do 2%) i zmiękczające (15%), keratolityczne (powyżej 30-40%).
Kwas salicylowy stosowany zewnętrznie działa keratoplastycznie (10-20%), w większych stężeniach keratolitycznie (20-50%). Dodatkowo wykazuje działanie przeciwgrzybicze.

REKLAMA
REKLAMA

Galeria zdjęć

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

REKLAMA
REKLAMA

Jestem farmaceutą

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować za pomocą swojego konta w RejestrFarmaceutów.pl

Nie jestem farmaceutą

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeżeli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Zarejestruj się
jako farmaceuta

Wszystkie pola są wymagane.

Zarejestruj się
nie będąc farmaceutą

Wszystkie pola są wymagane.