20-10-2022 13:58:53

Warunki przechowywania wybranych surowców recepturowych

Surowce recepturowe różnią się między sobą właściwościami. Ze względu na to, niektóre z nich wymagają szczególnej uwagi. Sprawdź, jakie są warunki przechowywania wybranych grup surowców, wykorzystywanych do sporządzania leków magistralnych.
Jakich zmian w składzie leku można dokonywać bez konsultacji z lekarzem? (fot. Shutterstock).
Grupa substancjiSubstancjePrzechowywanie i uwagi
Substancje sublimującekamforaNie magazynować razem z materiałami palnymi. Trzymać z dala od źródeł zapłonu.
Substancje sublimującementolPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 15-25°C.
Substancje sublimującejodPrzechowywać w szklanych, szczelnie zamkniętych opakowaniach w temperaturze 15-25°C. Odważając jod należy pamiętać, że dodatkowo reaguje on z metalami i jest substancją silnie barwiącą.
Substancje higroskopijnekwas acetylosalicylowyPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje higroskopijnemocznikPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C. Nie przechowywać z materiałami palnymi.
Substancje higroskopijneurotropinaPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach. Chronić od światła.
Substancje higroskopijnesuche wyciągi roślinnePrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach.
WitaminyVitaminum A MedanaPrzechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Chronić od światła.
WitaminyVitaminum A HascoPrzechowywać w temperaturze poniżej 8°C. Przechowywać w opakowaniach zamkniętych w celu ochrony przed światłem.
WitaminyVitaminum E MedanaPrzechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
WitaminyVitaminum A+D3 MedanaPrzechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
WitaminyVigantol 20.000 j.m./mlPrzechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Chronić przed światłem.
WitaminyJuvit D3 20.000 j.m./mlPrzechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu.
WitaminyDevikap 15.000 j.m./mlNie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Podłożasmalec wieprzowyPrzechowywać w lodówce i chronić przed światłem. Trwałość smalcu można poprawić dodając do niego kwas benzoesowy pełniący rolę konserwantu.
Substancje z wykazu Aazotan srebraPrzechowywać w czystych, suchych, zaciemnionych pomieszczeniach zamkniętych w temperaturze 5-15°C i wilgotności 20-60%, w naczyniach szklanych i kamionkowych zamkniętych szczelnymi korkami, oblanymi parafiną. Trzymać oddzielnie od środków redukujących i materiałów palnych. Pojemnik powinien pozostać zamknięty i szczelny aż do czasu użycia. Chronić od światła.
Substancje z wykazu Achlorowodorek pilokarpinyPrzechowywać tylko w oryginalnych opakowaniach. Przechowywać pojemnik dokładnie zamknięty w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Produkt higroskopijny, wrażliwy na światło.
Substancje z wykazu Asiarczan atropinyPrzechowywać tylko w oryginalnych opakowaniach. Przechowywać pojemnik dokładnie zamknięty w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Produkt higroskopijny, wrażliwy na światło.
Substancje wrażliwe na światłohydrokortyzonPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłoprednizolonNie składować w styczności ze środkami utleniającymi. Przechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłochloramfenikolPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłoerytromycynaPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłosiarczan neomycynyNie składować w styczności ze środkami utleniającymi. Przechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłonystatynaNie składować w styczności ze środkami utleniającymi. Przechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Przechowywać w temperaturze 2°C–8°C. Chronić przed światłem.
Substancje wrażliwe na światłowodzian chloraluPrzechowywać we właściwie oznakowanych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, w chłodnym, suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu magazynowym. Chronić przed kontaktem z wodą i wilgocią.
Substancje wrażliwe na światłorezorcynaNie składować w styczności ze środkami utleniającymi. Przechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłoeter etylowyPrzechowywać w oryginalnym opakowaniu, z dala od promieni słonecznych, w suchym, chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Trzymać oddzielnie od utleniaczy. Pojemnik powinien pozostać zamknięty i szczelny aż do czasu użycia. Pojemniki, które zostały otwarte muszą być ponownie uszczelnione i przechowywane w położeniu pionowym aby nie dopuścić do wycieku substancji.
Substancje wrażliwe na światłowoda utlenionaPrzechowywać we właściwie oznakowanych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, w chłodnym, suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Odizolować od substancji palnych i czynników redukujących, mocnych zasad, metali.
Substancje wrażliwe na światłoefedrynaPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłopapawerynaPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 15-25°C.
Substancje wrażliwe na światłosurowce roślinnePrzechowywać w opakowaniach chroniących od światła, w suchych miejscach.
Substancje wrażliwe na światłokwas askorbowyPrzechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Substancje wrażliwe na światłobenzokainaPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłoditranolPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłochlorowodorek lidokainyPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłomleczan etakrydynyPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 15-25°C.
Substancje wrażliwe na światłokwas salicylowyPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 25°C.
Substancje wrażliwe na światłotaninaPrzechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Zalecana temperatura składowania: poniżej 15-25°C.

Osobny artykuł: Wymagania dotyczące prawidłowego przechowywania surowców farmaceutycznych

Źródło:

  1. ChPL opisanych surowców recepturowych
logo