Wcierka na łysienie androgenowe – nowa recepturowa formuła

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna wypadania włosów. Nauka wychodzi jednak naprzeciw temu problemowi. Pojawiły się badania nad obiecującą wcierką, która może być stosowana w męskim łysieniu androgenowym.
W omawianej wcierce zastosowano kilka substancji czynnych o różnych działaniach (fot. Shutterstock).

Ponieważ minoksydyl i finasteryd jako dwa standardowe leki stosowane w terapii łysienia nie zawsze są skuteczne, opracowano nową, złożoną formułę składającą się z minoksydylu 10%, finasterydu 0,1%, biotyny 0,2%, cytrynianu kofeiny 0,05%, glikolu propylenowego USP 10%, wody oczyszczonej 30%, kwasu siarkowego 20% (w/v) – roztwór wodny i alkoholu etylowego 95% do 100%. Wcierka miałaby być stosowana dwa razy dziennie, po 1 ml, na skórę głowy, w części czołowej, ciemieniowej i potylicznej.

Substancje czynne

W omawianej wcierce zastosowano kilka substancji czynnych o różnych działaniach wpływających na porost włosa, tj.:

  • minoksydyl stymuluje wzrost włosów,
  • finasteryd to lek urologiczny, o działaniu antyandrogennym, działając miejscowo, wspomaga odbudowę włosa,
  • biotyna, czyli witamina z grupy B, wpływająca na prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci,
  • kofeina, znana jako substancja pobudzająca, w zastosowaniu miejscowym stymuluje wzrost mieszków włosowych.

Osobny artykuł: Rozwój aptecznej receptury – nowe surowce w obrocie

Badania kliniczne

Badania prowadzone były w grupie pacjentów o różnej gęstości włosów, różniącymi się także historią medyczną, wiekiem i okresem, podczas którego borykali się z łysieniem. 

Ocena kliniczna nastąpiła po 90, 120 i 180 dniach leczenia. Obejmowała ona kontrolę i wywiad prowadzony przez dermatologa. Za każdym razem wypełniono także kwestionariusz wzrostu włosów u pacjenta.

Jakie wnioski? 

Samoocena pacjentów wskazała, że wcierka skuteczna była po trzech miesiącach, a także po 6 miesiącach leczenia. Zadowolenie po 120 dniach leczenia było znikome. Spowodowane to mogło być niekoniecznie osłabionym działaniem preparatu, a zaburzoną oceną badanego, u którego różnice po dłuższym czasie terapii były mniejsze niż te na początku.

Ocena dermatologa potwierdziła skuteczność preparatu. Stwierdził on pozytywny wynik leczenia u całej grupy pacjentów. Poprawiła się kondycja włosów, gęstość i ich grubość. Wyniki te uwierzytelniła także próba fotograficzna, która wskazała na poprawę gęstości włosów badanych. Co więcej, nie odnotowano żadnych działań niepożądanych, pozwala to na stwierdzenie bezpieczeństwa badanej substancji.

Z powyższego badania wywnioskować można skuteczność wcierki. Stosowanie kilku substancji czynnych o podobnym działaniu, powoduje wzmożony efekt pożądany, co wykazały badania kliniczne na badanym preparacie.

Bibliografia:

Marotta, J. C., Patel, G., Carvalho, M., & Blakeney, S. (2020). Clinical efficacy of a topical compounded formulation in male androgenetic alopecia: minoxidil 10%, finasteride 0.1%, biotin 0.2%, and caffeine citrate 0.05% hydroalcoholic solution. International journal of pharmaceutical compounding24(1), 69-76.

logo