Wiosenna alergia – jak może pomóc lek recepturowy?

Za oknem wiosna w pełni. Niektórzy z niecierpliwością oczekiwali na cieplejsze dni, a inni z niepokojem myśleli o nadchodzącym sezonie pylenia roślin. Mowa o alergikach sezonowych, których populacja stopniowo rośnie. Czy lek recepturowy może przynieść ulgę w najbardziej dokuczliwych objawach wiosennej alergii? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem w celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie.
Wiosenna alergia, fot. Shutterstock

Alergia sezonowa

Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na kontakt z określonym alergenem. W przypadku alergii sezonowej mamy do czynienia z okresowym występowaniem objawów, gdyż alergenami są pyłki traw i drzew, występujące w większej ilości w powietrzu od wczesnej wiosny. Problem alergii dotyka coraz większej grupy osób, różne postacie nadwrażliwości mogą dotyczyć nawet 40% populacji. Objawy nie zawsze są swoiste, jednak chorzy zgłaszają najczęściej problemy z uporczywym kichaniem, łzawieniem oczu czy zmianami skórnymi. Nasilenie tych dolegliwości zależy od stężenia pyłów w powietrzu, z kolei ono jest ściśle powiązane z warunkami pogodowymi, wilgotnością powietrza i wiatrem.

Alergia a dolegliwości skórne

Alergia może objawiać się zmianami skórnymi, występującymi szczególnie na odsłoniętych częściach ciała. Charakterystycznym symptomem jest pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i towarzyszący im świąd skóry. Objawy te można złagodzić stosując maści recepturowe: z hydrokortyzonem i prometazyną. Hydrokortyzon należy do glikokortykosteroidów, jest często stosowany w recepturze ze względu na właściwości przeciwzapalne, a także przeciwświądowe. Czas terapii steroidem powinien być jak najkrótszy, ze względu na możliwe działania niepożądane, jak ścieńczenie naskórka i skóry właściwej. Prometazyna wykorzystywana jest w recepturze w postaci chlorowodorku. Blokując obwodowe receptory histaminowe, hamuje procesy alergiczne i zapobiega rozwojowi reakcji zapalnej.

Maść z hydrokortyzonem

Rp.
Hydrocortisoni2,0
Ung. Cholesteroli ad 100,0
M.f.ung.
D.S zewn. na zmiany skórne

Czytaj również: Niezgodności hydrokortyzonu

Maść z chlorowodorkiem prometazyny

Rp.
Promethazini hydrochloridi2,0
Lekobazaead 100,0
M.f. cremor
D.S zewnętrznie

Alergia a dolegliwości oczne

Przekrwione oczy, uporczywe łzawienie, a nawet światłowstręt. Wszystkie te objawy mogą być oznaką zapalenia spojówek, często występującego w przebiegu alergii sezonowej. Z pomocą mogą przyjść recepturowe krople do oczu. W ich składzie możemy znaleźć wspomniany już wcześniej hydrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym. Skuteczne mogą być również krople nawilżające z metylocelulozą, stosowane również w zespole „suchego oka”. Substancja ta zwiększa lepkość filmu łzowego oraz nawilża powierzchnię oka. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kropli w opakowaniach jednodawkowych, można w ten sposób uniknąć dodatku drażniących oko konserwantów.

Osobny artykuł: Krople oczne z witaminą B12

Krople oczne z metylocelulozą

Rp.
2% Sol. Methylcellulosi 10,0
M.f.gtt. ophthalm.
D.S. 3-4 x dziennie po 1 kropli

Alergiczny nieżyt nosa

Charakterystyczny dla alergii sezonowej jest również męczący katar, któremu towarzyszy obfita, wodnista wydzielina. Dodatkowo występuje obrzęk błony śluzowej nosa, utrudniający dodatkowo jego oczyszczanie. W tym przypadku pomocne będą środki obkurczające naczynia krwionośne, przykładem takiego związku jest efedryna. W postaci chlorowodorku często wchodzi w skład kropli recepturowych, które niwelują obrzęk i ułatwiają oddychanie.

Czytaj również: Krople do nosa – czy muszą być izotoniczne?

Krople do nosa z efedryną

Rp.0,05
Ephedrini hydrochloridi ad 10,0
0,9% Sol. Natrii chloridi
M.f.gtt.

Autor: Zuzanna Wójcik

Źródła:

  1. Kaszuba A., Patuszka M., Kaszuba A, Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry- zalecane standardy postępowania, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 5
  2. Jachowicz Renata (red.): Receptura apteczna, 2021, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
  3. Gajewska M., Sznitowska M. (red.) [i in.], Podstawy receptury aptecznej: materiały do ćwiczeń dla studentów farmacji, 2018, Warszawa, Fundacja Pro Pharmacia Futura
  4. Samoliński B., Epidemiologia chorób alergicznych w Polsce, 2014
  5. https://www.czytelniamedyczna.pl/2243,pylkowica-nie-tylko-alergiczne-sezonowe-zapalenie-blony-sluzowej-nosa.html Zawadzka-Krajewska A., Pyłkowica – nie tylko alergiczne, sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa, Nowa Pediatria 3/2001, s. 2-6
logo