Jak poprawnie przygotować maść Kocha?

Kluczowy składnik maści Kocha – balsam peruwiański – przysparza farmaceutom wielu trudności w codziennej pracy. Znany jest jako jeden z bardziej problematycznych surowców w recepturze. Jak ominąć występujące niezgodności i przygotować trwałą, jednorodną maść Kocha? Niniejszy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.
Brak surowca, jakim jest balsam peruwiański, stwarza potrzebę stosowania innych receptur (fot. Redakcja receptura.pl).

Unguentum Kocha – przepis zwyczajowy i zastosowanie

Balsam peruwiański będący składnikiem maści Kocha jest gęstą, ciemną, nie wysychającą cieczą. Wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwroztoczowe. Działa przeciwzapalnie, lekko znieczulająco oraz przeciwbólowo, dodatkowo pobudza regenerację naskórka i proces ziarninowania. Maść Kocha znajduje zastosowane w leczeniu trudno gojących się ran, odmrożeń, oparzeń, owrzodzeń, czy odleżyn.

Unguentum Kocha I

Rp.

Balsami peruviani

Paraffini liq.

aa 1,0

Vaselini albi

ad 80,0

M. f. ung.


Unguentum Kocha II

Rp.

Balsami peruviani

Paraffini liq.

aa 5,0

Vaselini albi

ad 80,0

M. f. ung.

Balsam peruwiański – trudności recepturowe

Balsam peruwiański ze względu na złożony skład (benzoesan i cynamonian benzylu, inne estry kwasu cynamonowego, kwasy cynamonowy i benzoesowy, seskwiterpen, farnezol, wanilina) powoduje niezgodności recepturowe i wydziela się z gotowych preparatów. Surowiec nie miesza się dobrze z wazeliną ani olejami mineralnymi, np. parafiną. W recepturze powinien być rozcierany z olejem rycynowym.

Prawidłowe wykonanie maści Kocha

Leki stosowane na otwarte rany należą do grupy preparatów, które muszą spełniać wymóg jałowości. Zatem maść Kocha należy wykonywać w warunkach aseptycznych – w loży z laminarnym przepływem powietrza lub w boksie aseptycznym. W celu eliminacji niezgodności recepturowej balsamu peruwiańskiego z olejami mineralnymi należy zastąpić parafinę płynną olejem rącznikowym. Zapewni to jednorodną konsystencję oraz homogenność preparatu.

W pierwszej kolejności należy rozetrzeć balsam peruwiański z olejem rycynowym w stosunku 1:1, a następnie porcjami dodawać wazelinę białą. Maść można wykonać tradycyjnym sposobem, używając moździerza i pistla, lub korzystając z miksera recepturowego (warunki: 1600 obr./min. 2 min). Co ciekawe, obraz mikroskopowy gotowej maści Kocha I wykazuje lepsze rozproszenie w przypadku leku wykonanego w moździerzu. W preparacie sporządzonym w unguatorze uzyskuje się mniej homogenne rozproszenie, a cząstki balsamu są znacznie większe niż w maści sporządzonej tradycyjnie. Obraz mikroskopowy maści Kocha II wskazuje, że odpowiednie wymieszanie balsamu z podłożem uzyskuje się niezależnie od metody sporządzania.

Osobny artykuł: Najbardziej popularne leki recepturowe, po które przychodzą pacjenci

Z upływem czasu, w ocenie wizualnej barwa i konsystencja maści Kocha I i II nie ulega zmianie. Natomiast w przypadku maści Kocha I wykonanej w unguatorze, pod mikroskopem widoczne są zmiany – cząstki balsamu peruwiańskiego łączą się w aglomeraty. Standardowe warunki pracy robota recepturowego nie zapewniają więc odpowiedniej trwałości preparatu. Pomimo pięciokrotnie większej ilości balsamu w maści Kocha II, w obrazie mikroskopowym takich zmian nie zauważono.

Podsumowując, aby prawidłowo wykonać maść Kocha, należy pamiętać o zamianie parafiny płynnej na olej rycynowy. Balsam peruwiański trzeba rozetrzeć bezpośrednio z olejem rącznikowym, a następnie stopniowo łączyć z podłożem. Powinno się wziąć pod uwagę także technikę wykonania produktu leczniczego – dla maści Kocha I lepszym sposobem pod względem trwałości i homogenności będzie metoda tradycyjna z użyciem moździerza, zaś w przypadku maści Kocha II sposób wykonania nie wpływa znacząco na jej właściwości.

Literatura:

  1. https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/06-2009-receptariusz-balsam-peruwianski-jako-skladnik-tradycyjnych-preparatow-recepturowych/.
  2. https://receptura.edu.pl/balsam-peruwianski-balsamum-peruvianum/.
  3. https://receptura.pl/leki-recepturowe-stosowane-na-trudno-gojace-sie-rany/.
  4. http://recepturaapteczna.cba.pl/wp-content/uploads/2018/03/Por%C3%B3wnanie-jako%C5%9Bci-wybranych.pdf.
logo