REKLAMA
Autor: Patrycja Ciabach Opublikowano: 25 lutego 2019

Leki recepturowe stosowane na trudno gojące się rany

REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej występujące rodzaje ran trudno gojących się to owrzodzenia żylne, odleżyny i owrzodzenia w przebiegu cukrzycy. Gojenie utrudnia słabe ukrwienie miejsca, w którym znajduje się rana oraz zaburzenia metaboliczne. Sprawę jeszcze bardziej komplikuje zakażenie rany drobnoustrojami.

Czytaj również: Leki recepturowe stosowane w atopowym zapaleniu skóry

Surowce wspomagające gojenie ran

Balsam peruwiański

Jest to wydzielina drzewa z rodziny motylkowatych, gęsta, ciemna ciecz o przyjemnym zapachu. Ma właściwości przeciwzapalne, odkażające, a także pobudzające ziarninowanie i poprawiające krążenie skórne. Nie miesza się dobrze z olejami mineralnymi, więc w recepturze rozciera się go z olejem rycynowym, co ułatwia połączenie z podłożami maściowymi.

REKLAMA
REKLAMA

Osobny artykuł: Roztwory olejowe w recepturze

Chlorowodorek morfiny

Stosowany miejscowo w postaci maści znosi ból, a także wykazuje działanie przeciwzapalne.

Srebro koloidalne

Charakteryzuje się działaniem przeciwdrobnoustrojowym. Wspomaga powstawanie nowej tkanki nabłonkowej, dzięki czemu ułatwia proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Balsam Szostakowskiego

Pod względem chemicznym jest to ester poliwinylobutylowy. Ma postać lepiej cieczy o miłym zapachu. Wykazuje działanie bakteriostatyczne i fungistatyczne, zmniejsza obrzęk i wysięk zapalny. Aktywuje ziarninowanie i wzmaga procesy naskórnikowania. Dodatkowo zmniejsza wrażliwość receptorów, co warunkuje działanie przeciwbólowe i przeciwświądowe.

Azotan srebra

Azotan srebra ma właściwości przyżegajace oraz bakteriobójcze, co sprawia, że działa wspomagająco w leczeniu trudno gojących się ran.

Przykłady leków stosowanych na trudno gojące się rany

Preparaty stosowane bezpośrednio na otwarte rany muszą być jałowe. Należy je wykonywać w warunkach aseptycznych, czyli w loży z laminarnym nawiewem jałowego powietrza lub w boksie aseptycznym.

Maść na odleżyny z morfiną:
Rp.
Morphini hydrochlorici 0,2
Balsami peruviani
Aquae aa 10,0
Eucerini ad 100,0
M. f. ung.
D. S. Co 4 h smarować odleżynę

Odważoną ilość chlorowodorku morfiny rozpuścić w całej ilości wody. Balsam peruwiański należy najpierw wymieszać z olejem rycynowym w stosunku 1 do 1 (kosztem podłoża) i następnie dodać go do euceryny, dokładnie wymieszać. Na końcu wemulgować roztwór chlorowodorku morfiny.

Osobny artykuł: Leki recepturowe stosowane w dermatozach z silnym świądem

Maść na rany:
Rp.
Argenti nitrici 1,0
Balsami peruviani 10,0
Lanolinum ad 100,0
M. f. ung.

Azotan srebra rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Balsam peruwiański rozetrzeć z olejem rycynowym kosztem podłoża i połączyć w moździerzu z euceryną. Dodać wodny roztwór azotanu srebra, dokładnie wymieszać.

Maść Kocha:
Rp.
Balsami peruv.
Parrafinum liq. aa 1,0
Vaselini albi ad 80,0
M.f.ung.

Parafinę płynną zastąpić olejem rycynowym. Rozetrzeć w moździerzu z balsamem peruwiańskim i dodawać porcjami odważoną wcześniej wazelinę białą. Dokładnie wymieszać.

Maść Mikulicza:
Rp.
Argenti nitrici 0,2
Balsami peruviani 2,0
Vaselini flavi ad 20,0
M.f. ung.
D.S. Zewnętrznie

Azotan srebra rozpuścić w kilku kroplach wody, natomiast balsam peruwiański wymieszać w moździerzu z olejem rycynowym (kosztem wazeliny) w stosunku 1:1. Dodawać porcjami wazelinę żółtą, a na koniec wemulgować roztwór wodny azotanu srebra.

Maść na odleżyny:
Rp.
Balsam Szostakowskiego 25,0
Lanolini 40,0
Vaselini albi ad 100,0
M.f. ung.
D.S. Zewnętrznie

W moździerzu wymieszać lanolinę z wazeliną białą. Porcjami dodawać balsam Szostakowskiego.

Osobny artykuł: Leki recepturowe stosowane w chorobach serca

Roztwór srebra koloidalnego:
Rp.
1% sol. Argenti colloidale 500,0
M. f. sol.

Kolargol należy rozsypać na powierzchni wody uprzednio odważonej do parownicy. Pozostawić do rozpuszczenia i przelać do butelki.

O czym należy pamiętać przy leczeniu ran przewlekłych?

Bardzo duże znaczenie odgrywa odpowiednia higiena i pielęgnacja. Należy pamiętać o tym, aby ranę przemywać preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi, a unikać roztworów, które będą niszczyły nowo powstającą tkankę. Istotny jest również dobór opatrunku i prawidłowe założenie go. Powinien utrzymywać środowisko wilgotne, uniemożliwiać zabrudzenie rany oraz nie może uszkadzać tkanek przy zdejmowaniu. W przypadku ran związanych z występowaniem chorób przewlekłych, trzeba pamiętać nie tylko o leczeniu miejscowym, ale także o usuwaniu ich przyczyn.

Sprawdź także:

Bibliografia:

1. https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165224,gojenie-ran.
2. Leczenie Ran Przewlekłych – Maria Szewczyk T., Arkadiusz Jawień, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012.
3. Receptariusz apteczny – Filip Półtoranos, MedPharm, Wrocław 2013, wyd.1.
4. Podstawy receptury aptecznej: materiały do ćwiczeń dla studentów farmacji – pod redakcją Moniki Gajewskiej i Małgorzaty Sznitowskiej, wyd.: FUNDACJA PRO PHARMACIA FUTURA, 2017.
5. http://www.aptekarzpolski.pl/2009/08/06-2009-receptariusz-balsam-peruwianski-jako-skladnik-tradycyjnych-preparatow-recepturowych/.
6. http://www.aptekarzpolski.pl/2009/09/07-2009-receptariusz-recepturowe-masci-na-rany/.
7. http://rozanski.li/2264/balsam-szostakowskiego-avilin-w-dawnej-i-wsplczesnej-medycynie-wzmianka-o-poczatkach-sulfonamidw-i-antybiotykw/.
8. http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,do-rany-przyloz,artykul,1596407.html.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

REKLAMA

Jestem farmaceutą

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować za pomocą swojego konta w RejestrFarmaceutów.pl

Nie jestem farmaceutą

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeżeli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Zarejestruj się
jako farmaceuta

Wszystkie pola są wymagane.

Zarejestruj się
nie będąc farmaceutą

Wszystkie pola są wymagane.